Freelance Web Tasarım

?????????????????????

Uzun bir süredir freelance olarak çalışmaktayım. Dışarıdan bakıldığın iyi paralar kazanılan, istediğin zaman çalışan bir imaj veriyorsunuz çevrenizdeki insanlara ama her işte olduğu gibi bu işi kolaylaştıracak noktalara değinelim.

Freelance Web Tasarım Çalışma Şeklim

Freelance web tasarım konusunda daha sağlıklı ve hızlı iş yapmak için bir iş çalışma modeli oluşturdum. Müşteri ile proje hakkında ayrıntılı görmeden ve web tasarım konusunda istedikleri görüşleri not alıyorum. Daha sonra yazılım hakkında istedikleri özellikleri, web sitesi çalışma şeklini konuşuyoruz. Bu doneleri aldıktan sonra müşteriye kalem kalem maddelerden oluşan bir fiyat çıkartıyorum anlaşmaya vardığı takdirde sözleşmeyi düzenleyip. Ödemenin %50 lik kısmını alıp işe başlıyorum.

İlk Aşama Web Tasarım

Web tasarım konusunda kendim çok mükemmel bir tasarımcı değilim. Müşterinin isteklerine karşılık veremediğim takdirde çevrem bu işi yapan Professional kişiler işi aktarıyorum. Bu süreçte müşteriden aldığım görüşler doğrultusunda bir taslak çalışma çıkartıyorum ortaya ve freelance web tasarım şablonu şekillendiği zaman müşteriye gönderiyorum. Bu aşamada müşteri ile bazı düzenlemeler, eklemeler ve çıkarmalar yapıyoruz.

Web tasarım konusunda tüm sayfalar hazırlandığında html+css kodlamasına geçiyorum. Bu aşama sadece beni ilgilendiriyor ve müşteri bu noktada beklemede kalıyor. Yazılacak yazılma göre kodlamaları tamamlıyorum.

Html leri müşteri dışında benim musteridemo.com domain altında projeye özel açılan sayfamda siteyi html kodlarını gösteriyorum. Duruma göre bu aşamada da bazı müdahaleler yapılabiliyor.

Yazılım aşamasına geçildiğinde genelde giydirme işlemleri yapılmakta ve tasarım yazılım bittiğinde web sitesi yine benim sunucuma atıyor ve şifreler müşteriye iletiliyor. İçerik girdileri sözleşme unsurlarına göre değişmekle birlikte müşteri ile beraber girilmekte yayına hazır hale geldiğinde müşterinin hostuna aktarılmakta sorunsuz kurulum yapılmakta ve gerekli mail hesapları açılmaktadır.

Site yayında olduğu süreçte 1 ay içerisinde yeniden güncellemeler yapılmaktadır. Web sitesi kullanımı sırasında müşteri sorunlar yaşarsa video çekimi yapılarak müşteriye kullanım anlatılmaktadır. Ayrıca web sitesi teslim edilen kodları bizim tarafımızda 2 YIL boyunca saklanmaktadır. Herhangi bir hosting sorunu ve ortaya çıkabilecek sorunları önlemek, veri kaybını hızlı şekilde çözmek sitenizin yayını aksatmamak için saklanmaktadır.

Projeyi bu şekilde tamamlayıp freelance web tasarım hizmetini benim tarafımdan sorunsuz bir şekilde almış oluyorsunuz.