2017’nin Seo Trendleri

Dijital platformda web teknolojileri denildiğinde akla ilk gelen kavramlardan biri olan “seo” kavramına yönelik yeni yılda yeni trendler oluşmaya başlayacak. Bunun ipuçlarını şimdiden gösteren ve Türkiye’nin önde gelen web tasarım uzmanları tarafından belirlenen trendler yeni yılın yani 2017 yılının belirleyicisi olacak.

Bunlar hem daha etkili hem de daha hızlı bir seo çalışmaları olmalarının yanı sıra ortaya koydukları bir yenilik olarak “yapay zekâ” kavramıyla insan aklına yakın bir arama kriterinin geliştirilmesinin sinyalini de vermiş bulunmaktadır. Bu konuda ayrıca Google tarafından yeni dönemde girecek olan algoritmik sıralama yapısının bir gereği olarak farklı bir biçimde değişik seo trendleri kendisini belirgin halde gösterecektir.

Birbirinden Tamamen Ayrı Değil Yakın Anahtar Kelimeler Tercih Edilmesi Bekleniyor

Google Adwords Keyword Planner adındaki analiz ölçeğinden de rahatlıkla tespit edileceği üzere yeni yılda seo uzmanlarının üzerinde durdukları bir konu birbirinden tamamen farklı ve birbirinden tamamen ayrı olan anahtar kelimeler yerine birbirine benzer anahtar kelimelerin tercih edilmesi yeni yıldan beklenenler arasında.

Bu nedenle de seo uzmanlarının özellikle anahtar kelime analizi yapmaları ve pazarlamalarında rekabeti azaltmak istiyorlarsa öncelikli olarak içerik üretimi yaparken birbirine benzer anahtar kelimeler kullanmaları gerekliliği sonuç itibariyle görülebilir.

 Birbirine Benzer Anahtar Kelimelerin Aylık 10.000 Aramaya Sahip Olacağı Da Bir Başka Görüş

Yukarıda belirtilen benzer anahtar kelimelerin kullanımı ve bunların paragraf ortalarında ve başlarında tercih olunmalarının yanında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında anahtar kelimelerin birbirine benzer harf öbeklerinden oluşmaları. Böyle olunca da söz konusu anahtar kelimelerin aylık olarak tam 10.000 aramaya kadar uzanabileceği ve dolayısıyla da seo uzmanlığı ve çalışmalarının ne denli başarıya ulaştığını gözler önüne seriyor.

Seo uzmanlarının trend olarak düşündükleri bu görüşlerinin arkasında yatan şey ise Google Adwords Keyword Planner üzerinde denedikleri birbirine benzer anahtar kelimeler olmasıdır. Bu benzer anahtar kelimelerin birbirlerine olan benzerliklerinden alınan istatistiksel sonuçlar açıkça göstermektedir ki birbirine yakın anahtar kelimeler yeni yılın trendi olacaktır.

 Mobil Uyumluluk Gösteren Seo Çalışmalarının Da Fark Yaratması Bekleniyor

Masaüstü işletim sistemleri ve masaüstü cihazlar neredeyse tarih olma yolunda ilerliyor bu iddiaya göre de. Öyle ki insanların artık her yerden ulaşmak ve hareket halindeyken de internet üzerindeki gelişmelerden haberdar olmak istemelerinin bir gereği olarak geliştirilen mobil teknolojinin bu denli uzun uzadıya gelişmesi nedeniyle 2017 yılında mobil işletim sistemi ve mobil seo çalışmaları daha gün yüzüne çıkacak.

blank

Bu da seo çalışmaları yapılırken html teknolojisinin mobil uyumlu responsive yapısının dikkate alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Tüm bu gelişmeler bir arada düşünüldükleri zaman süreklilik göstererek karşımızda duran seo faaliyetlerinin mobil dünyadaki payı diğerlerinden artış göstererek ilerleyecektir. Böylelikle 2017’nin yeni trendlerinde gözle görülür değişim yaşanacaktır.