Adil Kullanım Kotası Nedir?

  • Anasayfa
  • Adil Kullanım Kotası Nedir?

Limitsiz bir internet paketiyle internette sörf yapmanın tadını çıkarırken birden internet birden yavaşlamaya başlar. Adil Kullanım kotasını aşmış olabilirsiniz.

Adil Kullanım Kotası, belli bir kotaya ulaştıktan sonra internet hızlarını düşürerek veri yoğunluğunu engellemek amacıyla kullanıcıların sınırlandırılmasıdır. Bir aylık fatura dönemi içinde internet paketindeki değer aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet hızına sınırlandırma getirilir. Bu durum bir sonraki fatura döneminde yani aybaşında sona erer ve internet hızınız eski haline döner.

Neden Adil Kullanım Kotası Kullanılıyor?

Adil kullanım kotası, Türkiye Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı’nca zorunlu hale getirilmiştir. Bu hizmetteki amaç aynı hizmet karşılığında aynı ödemeyi yapan kullanıcılar için kaliteyi eşit tutabilmektir. Böylece bulunduğunuz ağ üzerindeki başka kullanıcıların aşırı yüklemeleri sonucu sizin internet hızınızı engellemenin önüne geçilmiş olur. AKK olmayan internet paketleri mevcut olmasına karşın bunların fiyatları oldukça pahalı olduğundan fazla tercih edilmezler. İkisi arasında neredeyse iki katı kadar fiyat farkı vardır. Çok fazla veri indirimi yapmıyorsanız AKK’li olmayan paketleri seçmeniz tavsiye edilmez.

Kullanım Detayları Nereden Öğrenilir?

Adil Kullanım kotasını aşıp aşmadığınızı, aştığınızda ise hızınızda oluşabilecek değişiklikleri görebilmek için her servis kendi online sorgulama ara yüzlerini geliştirilmiştir. Aynı zamanda farklı internet kota sayacı programları da mevcuttur. Bu programlar sayesinde anlık veri indirimlerinizi takip edebilir ve böylece kotanızın dolmasına ne kadar kaldığını takip edebilirsiniz.