Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilmeli?

  • Anasayfa
  • Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilmeli?

Kafanızda oluşturduğunuz yeni bir web sitesi fikrinden sonra genel olarak belirlemek isteyeceğiniz ikinci şey yeni web sitenizin alan adıdır. Ama birçok etkenden dolayı bir isim seçmekte zorlanmanız oldukça mümkündür. Bunların en önemlisi de pek tabii SEO olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı

Alan adı içerisinde anahtar kelime veya kelimelerin geçmesi, arama motorları kullanılarak yapılan arama işlemlerinde web sitenizin daha iyi konumlarda yer alması konusunda size pek büyük bir katkı sağlamasa da sitenizin içeriği hakkında ziyaretçilere bir fikir verebilir ve akılda kalıcı olması bakımından faydalı olabilir. Örneğin klavyekullanimi.com gibi alan adi doğrudan doğruya size site içeriği hakkında fikir vermektedir. Ayrıca bu şekilde belirlenmiş bir alan adı sayesinde rakipleriniz arasında hafızalarda yer etme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır.

Alan Adı

Jenerik İsim Seçimi

Seçeceğiniz alan adının markalaşmaya uygun olması oldukça önemlidir. Tek veya iki kelimeden oluşan isimler tercih sebebi olmalıdır. Ayrıca alan adınızın “.com” uzantılı olması yine akılda kalması bakımından önemli bir etken olacaktır. Dünya üzerindeki örnekleri incelediğimizde Google, Facebook, Twitter, Instagram, WordPress gibi kısa, tek veya iki kelimeden oluşan ve “.com” uzantılı web sitelerinin popülerliği size bir şeyler ifade edecektir. Bu noktada kafanızda oluşan fikirden yola çıkarak istediğiniz alan adı üzerinde “.com” uzantısı üzerinde durmanız kesinlikle yararınıza olacaktır. Çünkü ziyaretçiler arama motorlarını kullanmak dışında web sitenizi tarayıcılarının adres çubuğunu kullanarak doğrudan ulaşmak isteyebilirler. Bu noktada deneyecekleri ilk uzantı genelde “.com” olacaktır.

Tire İşareti Zararları

Kaçınmanız gereken önemli bir husus da alan adı içerisinde tire karakteri kullanımı olacaktır. Örnek vermek gerekirse yeni-site.com gibi bir isim hem ziyaretçiler tarafından farklı isim varyasyonları ile karıştırılmaya müsait hem de arama motoru optimizasyonu açısından oldukça kuvvetsiz bir yapıdadır. Yani yeni-site.com şeklindeki siteniz yenisite.com şeklinde daha önceden oluşturulmuş bir web sitesi ile karıştırılmaya oldukça müsait olacaktır.