Alan Adı Nasıl Alınır?

Web​​​ dediğimiz sistem internetin ara yüzüdür. İnternet ise datacenterlerin ağ oluşumu ile tanımlanabilir. İnterneti büyük bir apartmana benzetirsek internet siteleri, bu apartmanın daireleridir. Yani internet üzerinde tapuladığınız arsanızdır

​​​Bu arsalara, domain veya alan adı denir. Bir alan adı 2 kısımdan oluşur 1.kısım öznel kısım 2.kısım ise uzantıdır. Örneklemek gerekirse alican.com alan adında ki alican öznel, .com ise uzantıdır. Uzantıların ulusal ve ortak birçok çeşidi bulunmaktadır.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Yukarı da sistematik olarak anlattığım alan adları şuan milyonlarca kişi tarafından satın alınıp kullanıyor. Şuan bu makaleyi okuduğunuz site de aynı şekilde. Peki, bu alan adları nasıl ve nerden temin ediliyor? Alan adı satışı yapan çok sayıda site vardır. Bu siteler üzerinden alan adı alınabilir. Bu siteler den belirli bir ücret karşılığında 1 senelik,2 senelik gibi süreler belirterek alan adı satın alabilirdiniz. Site ile iletişime geçip istediğiniz alan adını sorgulatın örn:b11.com yetkili daha önce böyle bir alan adının alınıp alınmadığını kontrol edecek alındıysa farklı bir alan adı seçmenizi isteyecektir.

Alan Adı

Alınmadıysa kendisi gerekli işlemleri yaparak ödemenizi yaptıysanız bir süre kurulum işlemini yaptıktan sonra alan adını size teslim edecektir. Size bu hizmeti sunan siteye ve yetkiliye tam olarak yetkili servis de denebilir. Alan adınızı aldıktan sonra herhangi bir sorun da veya kullanımıyla ilgili bilgi için yetkilinize başvurarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer acemi bir müşteri iseniz bir şeyleri yanlış yapmamak için en ufak konuda bile yetkiliye başvurup ondan bilgi alabileceğinizi ve bu yetkinizin olduğunu ödemenizi yapmadan önce müşterisi olduğunuz alan adı satıcısına belirtmenizde fayda var. Son olarak alan adınızı bir hostinge bağlayarak sitenizi kurarsınız. Site kurulumunu yaptıktan sonra şuan bu site gibi bir siteye sahip olabilirsiniz.