Anahtar Kelime Hataları Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Anahtar Kelime Hataları Nelerdir?

SEO çalışmalarında en çok yapılan hataların başında anahtar kelime hataları gelmektedir. Anahtar kelime, bir içeriğin kelimeyle özeti niteliğindedir ve birkaç kelimeyle içeriğin özü hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Arama motorlarını kullanarak içerik taraması yaptığımızda bu anahtar kelimeleri kullanırız. Arama motoru ise bu kelimeleri kullanarak içerik taraması gerçekleştirir ve içerikleri kullanıcılar için belirli bir düzende sıralar.

Hatalı Anahtar Kelime

İçeriğinizin, içeriğinizin bulunduğu blog ve ya sitenizin SEO ile uyumluluk gösterip arama motorlarının listelerinin üst sıralarında yer almasını istiyorsunuz. Bunun için önerilen biçimde dört ve ya beş tane anahtar kelime belirlediniz. Bu kelimeleri belirlerken internet ortamındaki popülerliği göze aldınız ve sık aranılan kelimeleri kullandınız. SEO ile uyum göz önüne alındığında doğru bir yol izlediniz ama eğer anahtar kelimeleriniz içeriğiniz ile uyumluluk göstermiyorsa hatalı anahtar kelime kullanmışsınız demektir. Bu durum beklediğiniz etkiyi göstermez aksine içeriğinizin düşüşüne neden olur. Çünkü arama motorları bu uyumsuzluğu negatif bir durum olarak görür. SEO uyumunda önemli olan doğallıktır. İçeriğiniz ve ya sitenizin çok aranmayan ama doğru anahtar kelimeler ile tanımlanması popüler olan ama hatalı olan anahtar kelimeler ile tanımlanmasından daha yeğlenen bir durumdur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Doğru anahtar kelimeler seçseniz dahi bunların yoğunluğunu ayarlayamamak da arama motorlarının üst sıralarında yer almanızı engeller. Anahtar kelimelerin sayısının çok olması size avantaj sağlamaz aksine daha önce belirttiğimiz gibi içeriğinizin ve ya sitenizin doğallığını bozacağından arama motorları tarafından negatif bir durum olarak algılanacaktır. Anahtar kelime sayısını yetersiz tutmanız da doğal olarak içeriğinizin görünürlüğünü azaltacak arama motorlarının listelerinin üst sıralarında gözükmesi imkânsız olacaktır. Arama motorları tarafından göz önüne alınan içeriğin anahtar kelimelerinin içerik içinde doğal bir şekilde yer almasıdır.