Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir?

  • Anasayfa
  • Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir?

Bilimsel makalelerde anahtar kelimelere yer verildiğini görürüz. Kullanılan anahtar kelime, makalede ele alınan konuya çağrışım yapacak nitelikte olmalıdır. Anahtar kelimelerin kullanımı, konuyla ilgili araştırma yapan insanların söz konusu makaleye daha kolay ulaşmasını sağlar. Elektronik ortamlarda anahtar kelimelerle arama yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, makalenin daha çok okunması aslında tamamen seçilen anahtar kelimelere bağlıdır demek, yanlış olmaz. Bu sebeple makalelerin daha çok okunması, daha çok insana ulaşabilmesi için anahtar kelimeleri seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir?

Nasıl Seçilmelidir?

Bilimsel bir makalenin başlığı makalenin etiketidir. Başlık gibi anahtar kelimeler de o makaleyi temsil ederler. Bu yüzden seçilen anahtar kelimeler de makalenin içeriğine tamamen uygun seçilmeli ve ele alınan konuyu tamamen yansıtmalıdır. Sayı bakımından ise beşi geçmemesi tercih edilir. Bilimsel makalenin anahtarı açıklıktır. Nasıl ki bir bilimsel makale tamamen anlaşılabilir ve açık bir anlatıma sahip olmalıdır; anahtar kelimeler de aynı şekilde açık ve anlaşılır olmalıdır.

Bilimsel bir makalede anahtar kelimelerde jargon kelimelerin kullanılması çok tasvip edilmez. Literatüre hakim olmayan insanların elektronik ortamlarda bu jargonlarla arama yapmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Anahtar kelimeleri oluştururken yazar şunu sormalıdır. “Dizinde böyle bir bilgiye nasıl bakardım?” Bu konuya bir örnek verecek olursak; bir kimya araştırmasında “sodyum hidroksit” konulu bir makale elektronik ortamlarda “NaOH” biçiminde aranmaz. Bu sebeple de anahtar kelimelerde “NaOH” şeklinde bir jargon ifadeye yer vermek yerine “sodyum hidroksit” şeklinde yer verilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da tıpkı makalenin başlığında olduğu gibi anahtar kelimelerde de kelime tekrarına düşmemek olmalıdır. Anahtar kelimelerde farklı biçimlerde aynı ifadeyi kullanmak gereksiz olacaktır. Bu sebeple hem göz yormamak hem de araştırma yapan insanları yormamak açısından anahtar kelime kullanımında kelime tasarrufuna gidilmesi çok daha uygun olacaktır.