Başarılı Bir E-Ticaret İçin SEO

  • Anasayfa
  • Başarılı Bir E-Ticaret İçin SEO

E-ticaret her geçen gün talebin arttığı bir sanal pazardır. İnsanların enerji harcamadan internet üzerinden verdikleri siparişlerin ayaklarına kadar geliyor olması e-ticaretin cazibesini artırmaktadır. Her şirketin sahip olmak isteyeceği en önemli unsurlardan bir tanesi de Google da üst sıralarda çıkan bir sitedir. Ama e-ticaret hem rakiplerin çok hem de rekabetin çok olduğu bir ortamdır. Bu sebeplerden dolayı e-ticarette en önemli ve öncelik verilmesi gereken unsur SEO’ dur.

SEO size sadece ziyaretçi kazandırmakla kalmaz aynı zamanda sürekli müşteri kazanmanızı sağlar. Arama motorlarının yıllar içerisinde gelişmesiyle beraber yapay zekâ ön plana çıkmıştır. Sıralama işlemleri bu yapay zekâdaki algoritmayla yapılmaktadır. Bu yüzden sizin yapacağınız SEO bu algoritmayla uyumlu olmalıdır.

E-Ticaret

SEO Türleri

İki tür SEO bulunmaktadır. Birincisi off page ikincisi on page. Yani birisi site dışı SEO diğeri site içi SEO’ dur. Sitemize önce site içi SEO yapıldıktan sonra site dışı SEO yapılmalıdır. SEO’ da yapılan bir yanlışlık sitemizin boşa gitmesine yol açacaktır. Bu işlemi alanında uzman şirketlere yaptırmak doğru olacaktır.

Site İçi SEO

Site içi SEO uygulamasının birkaç adımı vardır.

  • E-ticaret yazılımı seçilirken paket yazılımlar değil açık kaynak kodlu yazılımlar tercih edilmelidir.
  • Piyasada daha önce denenmiş ve memnun kalınmış e-ticaret yazılımları dışında yazılım kullanmamalıdır. Kullanması zorunlu olan denenmemiş yazılımlar bir SEO uzmanı tarafından incelenmelidir.

Site dışı SEO

Site içi SEO’dan sonra aşağıdaki işlem basamakları uygulanmalıdır.

  • İçeriklerinizi yani tedarikçilerin gönderdiği içeriklerde kullanılan dış site linkleri optimize edilmelidir.
  • Personelin arasında dijital pazarlama ve SEO alanında deneyimli insanlar bulunmalıdır.
  • Sosyal medyada şirketi sürekli göz önünde tutacak, güncel içerikleri ve kampanyaları düzenleyecek personel olmalıdır.