Benzer Web Siteleri Arasından Sıyrılmanın Yolları

  • Anasayfa
  • Benzer Web Siteleri Arasından Sıyrılmanın Yolları

Bir sitenin görünümü kullanıcıyı veya ziyaretçiyi karşıladığında doğru adreste olduğu hissini verebilmelidir. Daha önemlisi siteniz kasvetli veya renksiz sayfalardan ibaret olmamalıdır. Ana sayfa her zaman aranılan sayfanın içeriğini yansıtabilmeli ve ziyaretçinin beklentisine karşılık verebilmelidir. Kimi siteler vardır ki, ziyaretçilerin sayfayı açmasıyla ayrılması bir olabilmektedir. İçerik olarak kullanıcının aldatılmaması önemlidir. Linklere verilen sahte bağlantılar ile farklı sayfalara yönlendirilen ziyaretçinin tekrar bu tür sayfalara dönmesi beklenemez. Dolayısıyla görünüm, içerik ve bağlantılar ziyaretçinin veya kullanıcının kendini güvende hissetmesini sağlamalı ve yanlış içeriklerle kandırılmamalıdır.

Sayfaların Güncel Tutulmasının Önemi

Sürekli ziyaretçisi olan siteler, ziyaretçilerinin her zaman sayfalarına gelmelerini beklerler. Bir ziyaretçi de yenilikleri görmek ister, şahıs veya şirket sayfalarındaki gelişmeleri takip etmek ister. Bunun için de site sahipleri güncel bir sayfaya sahip olarak, ziyaretçinin ilgisini çekerler. Özellikle online satış siteleri bu güncelleştirmeleri sürekli hale getirmektedirler. Sayfaya gelen ziyaretçi yeni ürünleri, fiyatları ve karşılaştırmaları inceleyerek fikir edinebilmektedir. Güncel olmayan bir sayfa sürekli aynı kalıp ve görüntüde olacağı için ilgi çekmeyecektir. Yenilikleri, kampanyaları, fiyat karşılaştırmalarını veya sunulan yeni hizmetleri site üyelerine iletmeyen, bunları güncellemeyen bir sayfa ziyaretçi kaybına uğrayacaktır.

Bir Sayfada Neler Yapılabilir?

Her şeyden önce benzer web site uygulamalarından farklı olarak güncelliğini koruyacağımız bir sayfada ziyaretçinin ilgisini çekecek yenilikler veya kampanyalar gibi karşılama ekranları koymakta yarar bulunmaktadır. Site içeriğinde bu sayfaları ziyaretçiye aratmak yerine onları ilk sayfada bu ilanlarla karşılamak daha akılcıdır. Yine sayfada random kullanılarak resimlerin değiştirilmesi, sayfanın her açıldığında farklı bir sayfa gibi görünmesini sağlayacaktır. Hareketli giflerle ziyaretçinin dikkatini çekmek de farklı bir yöntem olabilir. Bu sayede hem site güncel olarak yenilenmiş olacak hem de ziyaretçilerinizin sıkılmamasını ve sitenizi daha sıklıkla ziyaret etmesine olanak sağlamış olacaksınız. Mevcut üyelerinizi ve ziyaretçilerinizi koruma adına sürekli hale getireceğiniz bu uygulamalar ziyaretçi sayınızı da artıracaktır.