Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzün vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarlar artık hemen hemen her evde her iş yerinde bulunmaktadır. Bu hayatı kolaylaştıran her işi yapabildiğimiz bilgisayarlar kullanımına göre görüldüğü kadar masum olmayabilir. Peki bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bilgisayar kullanımı vücudun beyin, göz, omurga gibi birçok yerini etkiler. Sürekli ve arada bilgisayar kullananların dikkat etmesi gerekenler şunlardır.

Bilgisayar kullanırken mesafenin önemi

Bilgisayar kullanırken bilgisayar ekranı ile olan mesafe oldukça önemlidir. Çok yakında olan ve çok parlak ışığa sahip olan ekran göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bilgisayar kullanırken ekran ile kullanıcı arasındaki mesafe ortalama en az 45 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Bilgisayar

Bilgisayar kullanırken duruş şeklinin önemi

Bilgisayar başında vakit geçiren insanların duruş biçimleri hayati önem taşıyan niteliktedir. Genelde yaygın olan eğik duruş biçimi omurga sağlığını olumsuz etkiler ve ilerleyen dönemde ciddi omurga rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Bilgisayar kullanan insanların kesinlikle eğik durmaması gerekir. Dik bir duruş ve bel desteği olan bir koltuk veya sandalyeye sahip olmak ciddi önem taşır. Dik durarak skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarına karşı korunabilirsiniz.

Bilgisayar başında geçirilen sürenin önemi

Meslek veya alışkanlık gereği birçok insan önemli bir vakti bilgisayar başında geçirir. Bilgisayar başında geçirilen vaktin uzunluğu onu kullanırken daha dikkatli olmamızı gerektiren en temel unsurdur. Bilgisayar kullanırken duruş ve mesafeye dikkat ettikten sonra yapmamız gereken en önemli şeylerden birisi de ara ara derin nefes alıp ciğerlerimizi iyice şişirmektir. Derin nefes kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda bir rahatlama sağlar. Sürekli bilgisayar başında vakit geçiren bilgisayar kullanıcılarının 40 dakika veya 1 er saat aralıklarla ayağa kalkması birkaç adım atması ve su içmesi çok önemli ve faydalı bir uygulama olacaktır.