Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Psikolojisine Etkisi Nedir

  • Anasayfa
  • Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Psikolojisine Etkisi Nedir

Ülkemizde ve dünya dayeni nesil diye tabir edilen yeni teknolojiler gelişerek dünyanın da geliştiği söylenmektedir. Bir yandan bakılırsa da gerçekten haklı olabilirler, evet teknoloji arttıkça dünyamız gelişir fakat bunun yanı sıra küçük yaşta teknolojinin esiri çocuklarımız vardır.

Etkilendikleri teknoloji ise bilgisayar oyunlarıdır. Bilgisayar oyunları her yaştan insanın oynayabildiği geniş bir platforma sahiptir. Gün geçtikçe yani teknoloji ilerledikçe bu oyunlarda ilerleme yaşıyor, küçükken oynadığımız fiziksel oyunlardan ayrı olarak atari ve konsol oyunlardan başlayıp bilgisayar ve telefon olarak oyun platformları devam etmiştir ve artık telefondan ve konsollardan oynanan oyunlar gün geçtikçe daha garip platformlara sahiplik etmektedirler.

Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Etkisi

Gelişen teknoloji güzel, faydalı bir şey olsa da ne yazık ki erken yaştaki insanlara yani çocuklarımı bağımlı yapmaktadır. Peki, bilgisayar oyunlarının çocuk psikolojisine etkisi nedir? Diye soracak olursanız, bilgisayar oyunlarından daha geniş platformlarda çocuklarımızın gelişiminde büyük etki sağlamakta, ama gelişim derken ilerlemeyi değil de geriye doğru olan bir gelişimden bahsetmeliyiz.

Bilgisayar Oyunları

Çoğu çocuğun oyuncağı haline gelmiş olan bilgisayar denilen teknolojik yapı aslın bilinçsiz ailelerin çocuklarını gerçekten esir altında tutmakta. Nasıl oluyor böyle? Derseniz eğer cevabi çokta zor değil.

Misal çocuğunuz bazı oyunlarda yaşının yetmediği cinsellik ürünü bazı semboller ve bunlar gibi bir takım şeylere maruz kalabilir. Ya da en basitinden bir örnek olarak çocuğunuz oynadığı oyunlar içinde kaybolup giderken o oyunlarda ilerleme kazabilmek için sizden yani ebeveynlerinden maddi olarak çıkar bekler durumuna düşebilir, hatta ve hatta daha da ilerisini düşünürsek sizden para çalmaya bile cesaret eder durumuna gelebilir.

Peki, Bu Tür Olumsuzluklar İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bu sıkıntılarla baş etmek için ailenizin yani sizlerin bilinçlendirilmesi lazım, böylece çocuklarımız için bir bilgisayar kilidi yani bazı internet sayfalarına ve oyunlara kilit konulması gerekmektedir ya da işi kökünden çözmek için çocuğunuz tamamen konu hakkında bilinçlenene kadar onu bilgisayar ve çeşitli platformlardan uzak tutulması gerekir.