Bilinçsiz İnternet Kullanımının Tehlikeleri

  • Anasayfa
  • Bilinçsiz İnternet Kullanımının Tehlikeleri

Belki de insanlık tarihinde devrim yaratan bir buluş. Belki de ilk kullanıldığında bugünkü duruma geleceği tahmin edilmiyordu ama artık dünya daha küresel! Bilgiye erişim denildiğinde akla gelen ilk araç internet ve artık ceplerde, ofiste, evlerde… Kısacası hayatın her alanında ve her anında. İnternetin sağladığı faydalar ve kolaylıklar kadar sebep olduğu olumsuz durumlar ve tehlikeler de var. Örneğin ev konforunda, sadece birkaç tık ile çok kısa sürede alışveriş yapılabiliyor. Dünyanın neresi ile olursa olsun iletişim bir tık kadar yakın. Eğitim yöntemleri çevrim içi ve interaktif hale geldi. İmkanlar neredeyse sınırsız. Peki, internet bilinçsiz kullanıldığında da bu faydaları sağlamak mümkün mü?

Bilinçsiz İnternet Kullanımının Tehlikeleri

Bilgi Kirliliği: Bilgiye erişim amacıyla en sık kullanılan araç olan internet, bilinçsiz kullanım nedeni ile adeta bir bilgi çöplüğüne dönmüş durumdadır. İnternet kullanıcılarının bilimsellikten uzak, bilgileri olmayan alanlarda yaptıkları yorumlar ve paylaşımlar bugün internette çok çeşitli ve esasında yanlış olan bilginin dolaşmasına neden olmuştur. Bilinçsiz bir internet kullanıcısı bilgiye erişmek isterken bilgi kirliliğinden kaynaklanan ve teyit edilmemiş bilgileri doğru olarak alabilmekte, sağlık gibi konularda bu hayati sonuçlara sebep olabilmektedir. Örneğin “Sinüzit tedavisinde acı kavun yöntemi” veya bel fıtığı için “Bel çekme” gibi hiçbir tıbbi temeli olmayan bilgilerin internette dolaşması ile beraber bu yöntemleri uygulayan kişilerin sağlıkları tehlikeye girmektedir.

Bilinçsiz İnternet

Bilinçsiz İnternet

İnternet Bağımlılığı: İnternetin bilinçsiz kullanımının bir diğer tehlikesi de internet bağımlılığıdır. İnternet bağımlılığının farklı türleri vardır. Bazı internet bağımlılıklarında bağımlılık unsuru sosyal medya olabilirken bazılarında online pornografik bağımlılıklar veya kumar bağımlılıkları ön plana çıkabilmektedir. Bu konuda Young’ un (1999) yaptığı araştırmalara göre internet bağımlılıkları beş alt faktörde değerlendirilmektedir. Bunlar;

  • Siber seksüel bağımlılıklar,
  • Online ilişki bağımlılıkları,
  • İnternet zorlamaları (Net compulsions)
  • Aşırı bilgi bağımlılığı (Information overload)
  • Bilgisayar oyunu bağımlılığı

Şüphesiz internet bilinçli ve disiplinli kullanıldığında bu tür bağımlılıkların görülme oranları azalacaktır ancak bunun mümkün olmasının yolu sağlıklı bir internet ve aile içi eğitimden geçmektedir.

Şiddet: İnternet üzerinden oynanan ve şiddet içeren oyunlar çocukların ve gençlerin şiddete eğilimli hale gelmesine sebep olabilir.

Madde bağımlılıkları: İnternet amacı dışında ve bilinçsiz kullanıldığında yasa dışı madde kullanan ve satan kişilerin diğer insanlara ulaşması çok kolay olabilmekte ve bu kişiler karşısındaki insanları bu tür ortamlara çekebilmektedirler.

Yaş ile uyumsuz içerikler: İnternet kullanıcılarının internet üzerinde yaşları ile uyumsuz ve özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek içerikler ile karşılaşması mümkündür. Cinsel eğitimlerini uygun yaşta ve aile içerisinde almadan yetişen bireyler bu konuda çeşitli suçlara karışabilir veya ileride cinsel sağlık sorunları yaşayabilirler.

Teknik zararlar: İnternetin bilinçsiz kullanılması durumunda karşılaşılabilecek diğer bir problem de teknolojik zararlardır. Örneğin kişiler bilgisayarlarına virüs içeren dosyalar indirebilir, kişisel bilgilerini ve özel yaşamlarına ait dosyalarını bilgileri olmadan üçüncü taraflara kaptırabilirler. Aynı zamanda internet dolandırıcılık unsuru olarak da kullanılabilmektedir. Kredi kartı ve banka bilgileri gibi bilgiler internet aracılığı ile üçüncü tarafların eline geçebilmektedirler.

İnternetin bilinçsiz kullanılmasının yol açtığı sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, bu konuda hem aile içerisinde hem de okullarda özellikle ergenlere yönelik olarak ciddi eğitimlerin yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde aileler de bu tehlikeler konusunda eğitilmeli, olası tehlikeler tanımalı ve bunlara yönelik olarak hem kendileri için hem de çocukları için önlemler almalıdırlar. Bilinçli kullanıldığında internet yaşamı kolaylaştıran, eğitim imkanları sağlayan, iletişimi inanılmaz bir düzeyde hızlandıran bir araç olma özelliği gösterecektir.