Bir Yazılım Firması İle Çalışılması Gerekli Midir?

  • Anasayfa
  • Bir Yazılım Firması İle Çalışılması Gerekli Midir?

Yıllarca yazılım dalı adı altında eğitim aldıktan sonra birçok kişinin hemen iş aramaya koyulması çok sık karşılaşılan bir durum. Kimi az çalışalı küçük çaplı bir firmayı tercih ederken kimi ise yüzlerce binlerce çalışanı olan dev firmaları tercih eder. Peki ama bir yazılım firması ile çalışılması gerekli midir?

Kurumsal Bir Yazılım Firmasında Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Birçok insan için geçerli olan ve işe girmeden önceki ilk kaygı olan acaba maaşım zamanında yatar mı ve ya maaşımın yatmaması gibi bir sorunla karşılaşabilir miyim sorusu kurumsal firmalarda işe girilirse yoktur. Maksimum 2-3 gün gecikme yaşansa dahi, maaşınız mutlaka hesabınıza yatar. Sigorta artık ne kadar zorunlu olsa da kanunlar tarafından, iş dünyasında bazı firmalarda bununla ilgili problemler yaşamanız muhtemel. Ancak kurumsal firmalar size herhangi bir sigorta ödemesi sıkıntısı yaşatmayacağı gibi hatta beyaz yakalı diye tabir edilen çalışan grubunda olursanız özel bir sağlık sigortanız bile olabilir. Bunun yanı sıra, çalışma saatleri belli bir düzene göre hareket ettiği için genellikle belirli saatler içerisinde çalışırsınız.

Kurumsal Bir Yazılım Firmasında Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Her işin bir avantajı olduğu gibi bir dezavantajı da vardır. Örneğin, işe girmek oldukça zordur. Firmalar çeşitli mülakatlara tabii tuttuğu adayların arasından seçim yapılır. Bu genellikle eğitim durumunuz baz alınarak kabul edilir. Geç kalmak sorun yaratır. Şöyle ki; Servisi kaçırıp işe geç gelmeniz tolere edilmeyebilir hatta işinizi kaybetmenize dahi yol açabilir. Daha da kötüsü ise, izin almanız zordur.

Bir sağlık durumu veya herhangi bir aciliyet içeren bir durumda izin almanız genellikle zordur ve bazen patronunuz size çok büyük bir iyilik ediyormuşçasına tavır alabilir. Giyim kuralları ve yaka kartı zorunluluğu kimi için problem olmasa da, kimi için sıkıntı verici olabilir. Firmanızın belirlediği takım elbise veya benzeri bir şey giymeniz şart koşulabilir ve sürekli yaka kartı takmanız istenebilir. Bu durumda doğal olarak rahatsızlık duyabilir iş yerinde gerilebilirsiniz. İşinizi düzgün yapamamanıza dolayısıyla stres altında olduğunuz için verimsiz olmanıza yol açabilir.