Runtastic Mobil Uygulama

runtastic-bike

Bize professional gps cihazlarını çöpe attıracak uygulamalardan bir tanesi runtastic. Uygulamanın birçok özelliği mevcut ben sadece bisiklete kullanabileceğimiz özelliklerinden bahsedeceğim.

Uygulamayı buradan indirebilirsiniz. Runtastic gold ve basit olmak üzere iki çeşit üyelik sunuyor. Basit üyelikte istatistik, kilo yönetimi, rotalar gibi özellikleri temel olarak kullanabiliyorsunuz. Gold kullanımın özellikleri ise;

  • Reklamları görmüyorsunuz
  • Runtastic ekibinde destek istediğinizde öncelik tanınıyor.
  • Performanslarınızı karşılaştırabiliyorsunuz.
  • Performanslarınızı arkadaşlarınızla karşılaştırabiliyorsunuz.
  • Raporlama özelliğini kullanabiliyorsunuz.
  • 3 günlük hava tahminini görebiliyorsunuz.

Web sitesinde rota oluşturabiliyor ve bu rotayı telefonunuzdan takip edebiliyorsunuz. Yaktığınız kalori, ortalama hız, ortalama tempo, yükseklik, gidilen mesafe gibi verilerde kontrol altına alıyorsunuz. Turunuz bittiğinde bunları grafiksel olarak ta görebilirsiniz. Ayrıca rota olmadan programı çalıştırdığınız zaman gittiğiniz yerleri harita üzerinde işaretliyor, tur sonunda verileri facebook, twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz. Turu tamamladığınız harita üzerinde hangi bölgelerde yavaşladığınız hangi bölgelerde hızlandığınızda renkler ile ayrılmış bir şekilde görüyorsunuz.

70 km’lik yapmış olduğum gezi parkurun verilerini gösteren ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz.

runtastic1

Gold kullanımın ücreti ise yıllık 24,90 $ (45,00 TL). Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulama Türkçe olarak geliyor, sadece web sitesi İngilizce. Ortalama bir gps cihazı 1000 TL civarında, günümüzde çoğumuzda akıllı telefon var ve gps cihazına göre daha gelişmiş.