Bitcoin Nedir?

En klasik yöntem bankadan bankaya havale şeklindedir. Tabi bankalar da bu işlemi gerçekleştirmek için aracı kuruluşlar kullanırlar. Aracı demek komisyon demek, aracı demek zamanın uzaması demektir. Globalleşen dünyada aslında finans kaynakları da globalleşmektedir. Amaç daha az komisyon ödeyerek mümkün olan en kısa zamanda para göndermekse; Aracı kuruluşların olmadığı paranın saatler içerisinde karşıya geçtiği bir model olan yeni nesil dijital kripto paralardan en bilineni yani Bitcoin hakkında bilgi edinmelisiniz.

BİTCOİN NEDİR?

3 Ocak 2009 tarihinde doğan bitcoin bilgisayarlar tarafından üretilen ve blockchain alt yapısı kullanan kripto para cinsidir. Yepyeni bir emtia modeli. İlk doğduğu yıllarda sadece birkaç cent olan değeri günümüze kadar çok ciddi artışlar göstererek bu günkü değeri 8000 doları aşmıştır.

NASIL BİTCOİN ALIRIM? NASIL GÖNDERİRİM?

Türkiye’de Türk Lirası ile çalışan şu an için dört borsa bulunmaktadır.

  •  BTC Türk
  •  Koineks
  •  Koinim
  •  Paribu

Bu borsaların herhangi birine kayıt olarak bitcoin alabilir veya satabilirsiniz. Bu borsa siteleri aynı zamanda sizlerin bitcoin cüzdanlarınız olacak. Sayı ve harflerden oluşan 34 karakterli bir kombinasyon adresiniz oluşturulacak ( 1MeWpHqiASMfrYdPARAVuVan6DGgbmgQCg ). Böylece bu adrese bitcoin alımı yapıp bu adresten de diğer kullanıcılara bitcoin gönderebileceksiniz. Örneğin bu işlemi Paribu sitesinden yaptığınızı düşünürsek her gönderim için 0.0005 btc komisyon ödeyeceksiniz. Şu anda paribu sitesinde 1 bitcoin 33425 tl yani ödeyeceğiniz komisyon 16.71 TL.

Herhangi bir merkezi veya merkez bankası bulunmayan bu dijital kripto parayla para almakta para göndermekte bu kadar kolay ve güvenli. Tek ihtiyacınız olan bir bitcoin hesabınızın bulunması ve alıcı kişinin bitcoin hesabını veya kare kodunu bilmek. Bitcoini göndermenizin ardından bitcoin madenci olarak tanımladığımız kişilerin onayına düşer ve üç onayın verilmesinin ardından artık bitcoin göndermek istediğiniz kişinin cüzdanındadır. Onun da yapması gereken işlem bitcoini kendi para birimine çevirmek ve banka hesabına çekmek olacaktır.