Black Hat Seo

Merhabalar ülkemiz son yıllarda fazlası ile ilgi çeken ve bir sektör haline gelen seo’dan bahsedelim birazda. Bir zamanlar bir web ajansının bir sloganı vardı “Herkes Web Sitesi Yapabilir Ama Herkes Google’de Üst Sıralara Çıkamaz” aslında bir yönü ile doğru bir teori tabi ki seo yaparken dikkat edilmesi gereken noktalarda var bu noktalara dikkat edilmezse düşünü olmayan sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Black hat seo sanal ortamda bazı çok bilmiş insanların kısa yolan web sitelerini üst sıralara çıkarmaları için yapılan hilelerdir. Black hat seo uygulanmış web sayfaları kısa sürede arama motorlarında üst sıralara çıkabilir. Ama bu hakimiyet çok uzun sürmez ve bu hile tesbit edildiğinde sanbox’a alına bilir. Sanbox’uda ayrıntılı bir şekilde bu yazımda açıkladım. Bu basit yöntemleri bir çok forum sitesine rastlamak mümkün. Black hat seo genellikle ponografi, sohbet sitelerinde kullanılır.Şimdi biraz daha ayrıntıya girip black hat seo tekniklerini sizlere anlatmaya çalışayım.

Keyword Stuffing : Bir web sayfasında kullanılan meta tag diye tabir edilen anahtar kelimelerin site ile ilgili veya ilgisiz olarak yazılmasıdır. Meta tagları seçerken web sitemiz ve hizmetlerimizi göz önüne alarak yazmalıyız.

Submitting Repeatedly : Web sayfanızı kısa ve defalarca arama motorlarına kaydetmektir. Bu yöntem en kolay tesbit edilen bir yöntemdir.

Invisible Text : Sitemizin background rengi ile yazı karakterlerinin renginin aynı olması ile yazılan anahtar kelimelerdir. Background rengi ile yazı karakter renginin aynı olması sebebi ile bu anahtar kelime ziyaretçi tarafından kolayca görünmez. Bu yöntem web sitemizi kısa zamanda sandbox’a sokar.

Tiny Text – Alt Text : Bu tag’lar görsel dosyalar için kullanılır, bunları ziyaretçiler genelde görmezler, ancak arama motorları botları görür. Buradaki yöntem, image dosyası ile alakasız ve uzun metinlerin kullanımı ile oluşmaktadır. Bunların dışında, yabancı dizinleri sömürmek ping hizmetlerini gereksiz yere doldurmak, article yollar sonucu diğer sitelerden link sağlamaj bu yöntemlerden bir kaçıdır. Belirtmek isterim ki Black Hat Seo uygulaması yapan kişi arama motorlarının kara listesine düşmez, çünkü arama motorlarında böyle kara liste zaten yoktur. Sadece site düzünden çıkartılır ve en olsa 6 ay sonra tekrar dizine girer. Black Hat Seo daki sadece birkaç yöntem dışında uygulana bilen bütün yollar tamamen yasaldır. Belki etik değildir ama yasaldır.

Blue Hat Seo : Blue Hat Seo temelde gelişmiş internet pazarlama ve arama motoru optimizasyonu tekniklerinin genelde ikili çalışmasıdır. Blue Hat Seo hem Black Hat Seo hemde White Hat Seo hakkında gelişmiş kavramları içermektedir. İnternet pazarlamayı da kapsadığında yaratıcı Seo da diyebiliriz. Çünkü, arama motoru optimizasyonu adına yapılan BlackHat uygulamada dahil Seo çalışmasının dışında internet pazarlamanın bir çok yöntemi de Blue Hat Seo da kullanılır. Yani site tamemen yaratıcı bir çalışma tabii tutulur.