Bozcaarmut’ta Kamp Yapmak

Bozcaarmut benim en beğendiğim yerlerden. İki hafta önce üç arkadaş bölgeye kampa gittik. Kendi aracımız ile cumartesi sabah 09:00 gibi Eskişehir’den yola çıktık. Eskişehir, Kınık Köyü ve Pazaryeri’ne ulaştık. Pazaryerin’deki marketten alışveriş yapıktan sonra Bozcaarmut köyüne doğru yola çıktık. Eskişehir’den Bozcaarmut’a 80 KM bir yol alıyorsunuz.

bilecik-pazaryeri-bozcaarmut

Bozcaarmut köy kahvesinde çayımızı içtikten sonra aracı köyde bırakıp baraja doğru araç yolundan yürüyüşe başladık. 30 dakika sonra baraja geliyorsunuz. barajda bir bekçi var, eğer barajda piknik veya kamp isterseniz sizden ücret istiyorlar. Biz ormanın içerisinde kamp atacağımız için herhangi bir ücret ödemedik. Barajdan sonra daha öncesinde aklımda belirlediğim kamp alanına 2 saatlik bir yürüyüş  yaptık.

bilecik-pazaryeri-bozcaarmut-1

Kamp atacağımız yere geldiğimizde malzemeleri indirip çevrede bir keşif yürüyüşü yaptık. Kamp attığımız yerin 100 metre ilerisinde bir çeşmemiz vardı, özellikle su sıkıntımız olmasın diye böyle bir alan seçtik. İki kişi çadırı kurarken bir arkadaşımızda ateş için kav ayarladı. bir önceki gün aşırı yağış olduğu için çevredeki tüm odunlar ıslaktı. İlk baş mini bir ateş yakıp büyük odunları kurutmak zorunda kaldık. Bu işlem ortalama 3 saatimizi aldı ama iki günlük kamp içerisinde başka yakacak sıkıntımız olmadı. Ulaşım kamp yeri ve ateş derken saat 17:00 oldu ve yavaş yavaş açlık kendini göstermeye başladı. Yanımızda getirdiğimiz mini saç ile saçta tavuk yaptık ve kampın olmaz ise olmazı çay demledik. Yanımıza ekmek çok yer kaplamasın diye Migros’ta satılan bu lavaşlardan aldık 3 kişiye 2 gün boyunca bir paket (10 adet) lavaş bize yeterli oldu.

Akşam yemeğinden sonra saat 7 oldu çay ve sohbete devam ederken hava karardıkça vadi sis dolmaya başladı ateşi daha da körükleyerek 23:00 kadar ateş başında oturduk. Çadırlara çekildiğimizde saat 23:30 oldu. Yaptığım kamplar içinde en rahat uykumu bu kampta aldım, gece hava sıcaklığı üşütücü derecede değildi. Yahşi hayvan olarak hiç bir ses duymadık sorunsuz müthiş bir gece idi.

Sabah 8 gibi çadırdan çıkıp ateşimizi yakıp kahvaltı hazırlıklarına başladık. Kahvaltı ve çay fassından sonra toparlanıp dönüş için köye 3 saatlik bir yürüyüş daha yaptık.

Genel olarak baktığımızda sorunsuz bir gündü bir kaç gün sonra size rotayı ve kamp bölgemizi gps verisi üzerinden göstereceğim. Kamp alanı için gölet etrafı daha cazip gelse de çok hareketli gelip gidenler alkol alanlar vs..