Chrome mi? Mozilla Mı?

İnternet çağının çok gelişmesi sonrasında, internette arama yapılması adına en önemli konulardan birisi Browser yani web tarayıcıdır. İnternette çok sayıda tarayıcı bulunmaktadır. Tarayıcılar aynı işlevi yapıyor gibi görünseler de, bazı özellikleriyle birbirilerinden farklılaşmaktadırlar.

Web Tarayıcılar Karşılaştırması

Bu konuda herkesin en çok sorduğu ve merak ettiği soru en iyi internet tarayıcısının hangisi olduğudur. Tarayıcıların karşılaştırılması açısından güvenlik, hız, eklenti, tema ve ücretsiz VPN gibi özellikler bulunmaktadır.

Aslında yapılan testlerin sonuçları bir yana, hangi internet tarayıcısından maximum verim alınacağı, kullanıcıların hangi bilgisayar ya da tableti kullandığına, RAM’ ine ve kullanıcıların istek ve beklentilerine göre değişebilmektedir.

Chrome

Chrome ve Firefox Karşılaştırması

Hangi tarayıcının iyi olduğu konusunda öne çıkan iki tarayıcı Google Chrome ve Mozilla Firefox’tur. Burada kullanıcı bazlı birçok farklı görüş bulunmaktadır.

Yoğunlukta olan görüş Chrome tarayıcısının daha hızlı olduğudur. Yapılan sayfa yükleme hızı gibi testler de bunu göstermektedir. Ancak Firefox da kısa sürelerle yeni sürüm yayınlamaktadır. Bu noktada bu yüzden kendisini geliştirdiği söylenebilir.

Diğer bir konu güvenlik konusudur. Bu noktadaki görüşler, Chrome’un kişisel verileri çok koruyamadığıdır ve bilgi toplamaya meyilli olduğudur. Firefox’un ise kendini bu konuda geliştirdiği düşünülmektedir.

Firefox’un en çok tercih edilme nedenlerinden biri, eklentilerinin fazla olması ve temalarının çok beğenilir olmasıdır. Chrome’ un da son zamanlarda bu konuda kendini geliştirdiği düşünülmektedir.

İki tarayıcının sitelerine bakıldığında; bu tür kıyaslamaların çok olması nedeni ile Firefox’un karşılaştırmaya yer vererek Chrome’dan daha az bellek kullandığına ve gerçekten gizli olduğuna dair ifadelere yer verdiği görülmektedir.

Sonuç olarak; alışkanlıklardan dolayı da tarayıcılar içerisinde hangisinin kullanılacağının kararı; kullanılan cihaza, kullanım amacına, kişisel tercihlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu nedenle en doğru tercihin ve net kararın, tüm tarayıcıların yüklenip kullanılmasından sonra yapılabileceği düşünülmektedir.