Çok Kullanılan Arama Motoru Google

  • Anasayfa
  • Çok Kullanılan Arama Motoru Google

Çağın buluşu olan internet bütün dünyayı etkisi altına aldı ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştı. İlk olarak 1965 yılında Amerika’da kullanılmaya başlamıştır. Ülkemizde ise, 1993 yılında ODTÜ’de kullanılmaya başlamıştır. Dünya ortalamasına bakacak olursak, 98,16 oran ile İzlanda’da en çok, 39,2 oran ile Bolivya’da en az kullanılmaktadır. Ülkemizde ise 51,04 oranında kullanılmaktadır.

En Çok Kullanılan Arama Motoru

En çok kullanılan arama motoru istatistiklerine baktığımız zaman, başta Google geliyor. En popüler arama motorlarından biri olan Google, ilk olarak 1998 yılında kullanılmaya başlamıştır. Google en çok Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’da kullanılıyor. Aylık kullanıcı sayısı ise 30.70 milyar civarında.

Google

En Az Kullanılan Arama Motoru

En az kullanılan arama motoruna baktığımız zaman karşımıza İnfo çıkıyor. 2013 yılında kullanılmaya başlayan İnfo ise, en fazla Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Hindistan’da kullanılıyor. Aylık 4 milyondan fazla ziyaretçisi olan İnfo’nun global sıralaması 35.000. Amerika Birleşik Devletleri ise İnfo kullanımında 25.698. sırada.

Adından sıkça bahsettirmeye başlayan Yandex ise Rusya’da en çok kullanılan arama motoru ve aylık ortalama 19,3 tekil kullanıcıya ulaşıyor. En fazla kullanıldığı ülkeler ise; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti.

Yine adından sıkça bahsettirmeyi başaran bir diğer arama motoru olan Yahoo ise 1990’ların sonunda çıkış yapmış ve başarıyı yakalamıştır. Yahoo şu an global sıralamada 5. sıralamada ve en çok kullanıldığı ülke ise Amerika Birleşik Devletleri.