Dijital Ortamlarda Etkili Olmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Anasayfa
  • Dijital Ortamlarda Etkili Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Dijital ortamların genelinde etkili olabilmek Dijital vatandaşlık kavramının gerekliliklerinin tam olarak yerine getirilmesiyle sağlanabilir.

Dijital Vatandaşlık Nedir?

Dijital vatandaşlık terimi Bilgi ve Medya okuryazarlığı çerçevesinde hayatımıza giren ve insanların sosyal yaşamlarında uydukları kurallar gibi birebir sosyal medyada yani dijital ortamlarda uymaları gereken kurallar bütünüdür.

Bahsi geçen bu dijital vatandaşlık ile ilgili araştırmalar sonucunda da görülecektir ki birden fazla alt başlık olması farklı alanlarda farklı hak ve sınırlılıklar neticesini oluşturmaktadır.

Dijital ortamlarda etkili olmak için ne yapılmalı?

Gördüğün her bilgiyi doğru kabul etmeyip araştırmak, paylaşılan bir bilgiyi kaynak göstermeden paylaşmamak, bu bilginin kaynağını göstermek, farklı düşünce ve yorumdaki insanlara tahrik edici sözlerde bulunmamak, onların hak ve özgürlüklerini kendimizinki kadar iyi bilmekten geçmektedir.

Sözün en önemli kısmı ise etkili olmak dediğimiz kavramdır.

Nedir bu Etkililik?

Etkili olmak kavramı kişilerin düşünce ve algılama şekline göre değişir. Kimine göre etkili olmak para kazanmak iken kimine göre izlenme sayısının yüksek olmasıdır. Etkili olmanın yanında ki en önemli kavram verimliliktir. Etkili olan bir şey verimli olmak zorunda değildir ancak verimli olan her şey etkilidir.

Verimlilik

Eğer siz bir web siteyi incelediğinizde etkili bulabilir verimli bulmayabilirsiniz. Ancak bu web site yukarıda da belirttiğim gibi verimli ise kesinlikle etkilidir. İstenilen ürünü malzemeyi ya da bilgi ortaya koyabiliyor ise verimlidir. Sadece görsel ya da sözel olarak yeterli olması istenilene ulaşılamaması o sitenin sadece etkili olduğunu gösterir.

Son olarak Dijital ortamda etkili olmak için; farklı, ilgi çekici, yeterli ve oldukça etkili ve verimli içerikler paylaşarak önce kendi amacınıza sonra genel amaca hizmet etmiş olursunuz. Eğer Dijital ortamda etkili olmak istiyorsanız yaptığınız işler ve paylaşımlar tekrar etmemek zorunda.