Dış Seo Nasıl Yapılır?

Çalışma yapılacak olan site için iç ve dış olmak üzere 2 çeşit Seo türü vardır. Site için en önemli çalışma Dış Seo denilebilir. İç seo, çalışmaların %35’ini oluştururken, geri kalan %65’i dış Seo’ya aittir. Peki, seo çalışmasına nasıl başlanmalıdır?

Her konuda olduğu gibi site çalışmalarında da en önemli nokta iç kısımdır. İçi tamamlanmamış bir siteye dış seo çalışması yapılmamalıdır. Site dışı yapılacak çalışmalar için tüm iç çalışmalar tamamlanmalıdır. Seoaya etkisi her ne kadar %35 olsa da iç Seo’su tamamlanmamış bir web sitesi %35 eksik demektir.

Dış Seo’nun bu çalışmaya etkisi %65 dahi olsa, 0 tamamlanmamış bir web sitesi için kusursuz bir dış çalışma yapılsa da yeterli olmayacaktır. Bu çalışmaları sürdürürken rakip sitelerin de seo çalışmalarına özen göstereceğini, iç – dış tüm Seo’ları kusursuz hale getirmek isteyecekleri de unutulmamalıdır. Verimli bir seo çalışması için rakiplerin performansı da göz önünde bulundurulup, bu şekilde sürdürülmelidir.

Dış Seo

DIŞ SEO NASIL YAPILIR?

Dış Seo çalışmasında en önemli nokta siteniz için link çeşitliliği sağlamaktır. Bu çeşitliliği, popüler haber sitelerinden, sözlüklerden, prestijli forumlardan ya da popüler olduğunu düşündüğünüz blog sayfalarında bir tanıtım yazısı yayımlatarak sağlayabilirsiniz. Video çalışmaları yapmakta dış Seo için oldukça önemli bir link çeşitliliği sağlayacaktır.

LİNK ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLANAMAZ İSE NE OLUR?

Site çeşitliliği sağlanmadığı taktirde, herhangi bir nedenden ötürü backlinkiniz silinirse, siteniz sıralamalarda olumsuz etkilenir. Ancak sitenizi yine üst sıralara çıkartmanız mümkündür. Site çeşitliliğini sağlamak yalnızca 1 kereliğine mahsus bir durum değildir. Site çalışmalarınız sürerken dış seo için link toplamaya da devam edebilirsiniz.

Atlanmaması gereken en önemli nokta ise seo çalışmalarının anlık değil uzun ömürlü olmasıdır. Google belirli aralıklarla çeşitli algoritma güncellemeleri yapar. Seo çalışmalarını geleceğe yönelik yapmayan siteler, güncellemenin ardından sıralamadaki yerlerini kaybedebilirler. Seo çalışmalarında hiçbir zaman günü kurtarmak için adımlar atılmamalıdır. Geleceğe yönelik planlar yapılarak devam edilmelidir.