Doğa Yürüyüşlerinde Ayak Sağlığı

  • Anasayfa
  • Doğa Yürüyüşlerinde Ayak Sağlığı

Doğa yürüyüşlerinde en önem vermeniz gereken yer ayaklarınız. Seçeceğiniz ayakkabı sert kar dokusunda yürürken ayakkabı ile iz açmaya yetecek kadar sağlam, düz yolda gidecek kadarda rahat olmalıdır.

Bot seçerken mutlaka gore-tex ve bileği saran bir ayakkabı seçmelisiniz. Ayakkabının bileği sarması bozuk zeminlerde ayağın burkulmasını engelleyecektir. Gore-tex ayakkabı suyu geçirmeyen ama nefes alabilen ayakkabılardır. Üzerinde çok küçük delikler vardır. Bu deliklerden sıvıyı ancak nem halinde geçirebilir. Dere ve benzeri yerlerden geçerken ayağınız kesinlikle su almaz. Sadece yerde kar varken ve kar erime aşamasında ise biraz nem hissede bilirsiniz.

Gore-tex ayakkabı kullanırken mutlaka her yürüyüş sonrasında çamur, toz gibi etkenlerden temizlemeniz gerek. Yoksa zamanla su geçirmezlik özelliğini kaybediyor. Hatta bu küçük deliklerin açık kalması için kullanabileceğiniz sprey ve kremlerde mevcut, bu ürünleri kullanarak ayakkabınızın su geçirmezlik özelliğini uzatabilirsiniz. İyi bir gore-tex ayakkabı almak için 400-450 tl yi gözden çıkarmanız gerek.

Çorap Seçimi

Yürüyüşler de çorap seçimi de çok önemli nefes alan bir ayakkabı aldıktan sonra naylon bir çorap giyerseniz ayaklarınız yine hava alamayacak ve su toplamaya başlayacaktır. Çorap seçerken çabuk kuruma, teri dışarı atma ve su toplanmalarına karşı özel dokuya sahip olduğuna bakınız. Piyasada bu tip çoraplar 20,00 TL den başlamaktadır.

Tozluk

Yürüyüşlerde tozluk ilk başlayanlar için çok komik görünse de sonraki turlarda vazgeçemeyeceğiniz bir ekipmanınız olacaktır. Özellikle kış aylarında ayakkabınızın içine yukarıdan girebilecek kar ve suları engeller.  Yazında böceklere karşı koruyacaktır sizi. Bu ürünü seçerken de gore-tex olmasına dikkat edin. Fermuarlı olması kullanımını kolaylaştıracaktır, bu ürün piyasada 100 TL civarlarında.

Tırnaklar

Yürüyüşe çıkmadan önce mutlaka tırnaklarınızı kesin, özellikle eğimli arazilerde aşağıya doğru inerken tırnaklarınız etinize batabilir.