Domain Ve Hosting Nasıl Alınır?

  • Anasayfa
  • Domain Ve Hosting Nasıl Alınır?

Web alanın adı ve bulunduğu yer dijital dünyada Domain ve Hosting olarak adlandırılır.

Domain Nedir

Sunumu yapılacak olan sitenin siteyi tanıtıcı olan ve dünyada benzersiz olarak tek bir siteye verilebilecek olan addır. Türkçe de domain olarak değil de alan adı olarak kullanılır. Alan adı seçimleri önemlidir. Sitelerin akılda kalıcı, isim olarak kolay hatırlanıcı olması için alan adlarının kolay telaffuz edilir olması gerekmekle birlikte kısa olması gerekir.

Alan adları kendi belirleyecek olduğunuz kelimenin uzantısı ile birlikte anılır. İnternet tam adresinden farklı olmakla birlikte sizin internet adresinizdir. www.adınız.com bir internet adresi iken sizin alan adınız “www” den sonraki karakterlerdir.

Hosting – Web Alanı Nedir?

Alan adını almış olduğumuz sitemizin yayın yapabilmesi için web de bir yerimizin olması gerekir. Bu yerin adına Hosting – web alanı denir. Hosting’ler – Web alanları internet trafiği, ziyaretçi ve bu alana kayıt yapabileceğimiz içerikler ile çeşitli boyutlara ayrılır. Web alanımızın ne kadar büyük olacağına karar verebilirken verilen bu kararın yapacak olduğumuz site ve verecek olduğumuz hizmetin genişliği dikkate alınarak verilmeli. Eğer geniş bir kitleye hitap edeceksek alanımızın boyutu büyük, site trafiği bu ölçüde olmalı. Web alanlarının boyutunu belirleyen MB, GB cinsinden ölçüler alınan hosting – web alanları ile birlikte, satışı yapan şirket tarafından alıcıya bildirilir.

Domain ve Hosting Alımı?

Gelişen teknoloji domain ve hosting satışlarını kolaylaştırdı. Fakat bir web alan için içerik kadar önemli olan bir diğer şey domain ve hosting’dir. Bu yüzden üzerinde önemle durulması ve dikkat edilmesi gereken bir iştir.

Domain ve Hosting satın alma oldukça basittir. Domain ve hosting satışı yapan herhangi bir şirketten alınabilir. Bu şirketler internette hizmet verir. Arama motorlarına “domain satış” ve “hosting satış” yazdığımızda karşımıza yüzlerce satış yapan site çıkar.

Bazı domain adlarının alımında belge gereklidir.