Dünyada İnternetin Ortaya Çıkışı

  • Anasayfa
  • Dünyada İnternetin Ortaya Çıkışı

İnsanların hayatlarının tamamen içinde olan İnternet, telefonlarda, bilgisayarlarda, saatlerde bile bulunmaktadır. Bu kadar hayatımızın içinde olan İnternet’in fikir olarak 31 Mayıs 1961 yılında ortaya çıkmıştır. Fikri ortaya atan Leonard Kleinrock hazırladığı ” Information Flow in Large Communication Nets ” makalesi ile belirtmiştir. IPTO yöneticisi olan Licklider, 1962 yılında tüm dünyayı saracak bir ağ fikrini ileri sürmüştür. Kleinrock ve Licklider fikirleri ardından Robert Taylor’da bu şekilde oluşacak ağa katkı sağladı ve bu ağ daha sonra APRANET adı ile oluştu.

Temel olarak İnternet’in icadı

Şuan da kullanıldığı şekli ile İnternet 1960 yılında geliştirme aşamasına geçmiştir. Çalışmalar sürer iken Network Working Group isminde 1968 yılında Elmer Shapiro ile oluşturulmuş olan grup tam anlamıyla bir toplandı yaptı. Toplantıya Ron Stoughton, Steve Carr, Jeff Rulifson ve Steve Crocker katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda ele alınan konu sunucular birbiri ile nasıl iletişim sağlayacaktı. 1968 yılının Kasım ayında da Elmer Shapiro hazırladığı raporu sundu. Newman ve Bolt Beranek’in hazırladığı IMP alt ağı için ödül almışlardır.

Dünyada İnternetin Ortaya Çıkışı

İnternet ile yapılan ilk çalışmalar

Kaliforniya Üniversitesi’nin hazırladığı bildirge ile halka İnternet konusunda 3 Temmuz 1969 yılında bilgi verildi. İnternet’in ilk ekipmanı IMP’dir ve bu ekipman ile bir merkezden bir başka merkeze 29 Ağustos 1969 yılında ilk defa İnternet switche gönderildi. Bu ilk aktarım işlerin doğru ilerlediğini göstermiştir ve büyük bir adımdır. İlk mesaj da yine aynı tarihte 10:30’da SRI’den Kaliforniya Üniversitesindeki bilgisayara gönderilmiştir. İlk gönderilen mesaj ise ” LO ” olmuştur. Tam olarak gitmeyen mesajın nedeni ise SRI’deki bilgisayarın çökmesidir. Ancak daha sonra sıkıntı çözülmüş ve mesaj net olarak gönderilmiştir.

Sürekli geliştirilmeye çalışılan İnternet ile ilk e-posta 1971 yılında Ray Tomlinson tarafından gönderilmiştir ve İnternet üzerinden ilk defa mesajlaşma bu tarihle başlamıştır. Kayıp yaşanmadan veri gönderilmesi de çok geçilmeden 1973 yılında Robert Kahn ve Vinton Cerf tarafından TCP adıyla geliştirildi ancak hayata Carl Sunshine ve Yogen Dalal yardımı ile 1974 yılında geçirilmiştir.

APRANET sadece Amerika’da siyasi ve askeri olarak hızlı iletişim için kullanılmaktaydı ancak ticari olarak ilk internet ağı 1974 yılında Telenet adıyla sunulmuştur. Ethernet düşüncesi de 1973 yılında geliştirilmiştir.

Modem her evde olmakta ve rahatça İnternet ağına bağlana bilmektedir. Bunun ilk keşfi ise 1977 yılında Dale Heatherington ve Dennis Hayes tarafından adı 80-103A olarak verilmiştir.

İlk DNS, 1984 yılında Jon Postel ve Paul Mockapetris tarafından ortaya düşünce olarak atılmış ve ismi (.com) olacağı tanıtıldı. İlk olarak ” symbolics.com ” adında aynı isimdeki şirket tarafından 15 Mart 1985 yılında kayıt edilen ilk alan adıdır. İnternet’e büyük katkısı olan HTML’i 1990 yılında Tim Berners-Lee tarafından geliştirilmiş ve bu zamandaki yapının ilk adımını atmıştır..