E-Ticaret İşletmelere Ne Kazandırır?

  • Anasayfa
  • E-Ticaret İşletmelere Ne Kazandırır?

İnternet kullanımının yaygınlaşmasından sonra insan hayatındaki ihtiyaçlar da buna orantılı olarak genişlemekte ve çoğalmaktadır. Örneğin internet kullanımından önce haberleşme çok kısıtlıydı. Uzak ülkelerdeki haberler bazı durumlarda günler sonrasında öğrenilmekteydi. Ancak internetin haberleşmeye verdiği katkı da azımsanamaz bir haldedir. İnternete öyle alışılmıştır ki ufak bir aksaklıkta insanlar mağdur olduklarını düşünmekte ve çağın gerisinde kaldıklarını iddia etmektedirler.

İnternet ve E – Ticaret

İnternetin kullanımının yaygınlaşması sadece haberleşmede değil; bilim, spor, kültür, sanayi alanlarında da insan hayatına yenilikler ve kolaylıklar getirmiştir. Önceki dönemlerde insanlar sadece mağazalardan alışveriş yapabilmekteydi. Sadece imkanlar dahilinde yabancı ülkeleri ziyaret etme olanağı bulan insanlar değişik ürünleri görüp alabilmekteydi. Ancak şu anda maddi durumun çok fazla olmasını gerektirmeden ihtiyaç olan bir ürünü birebir fotoğraflarından seçerek en kısa sürede edinilebilmektedir.

E-Ticaret

Bazı giyim, teknoloji, gıda, sanayi ve daha birçok alanda firmalar e – ticaret yolu ile tüketicilere ulaşmaktadır. E – ticaret kullanımının firmalara en büyük avantajı daha çok çeşidi daha uygun fiyatlara müşterilerinin ev, iş adreslerine ya da hediye göndermek istedikleri kişilerin adreslerine gönderebilmeleridir.

E – Ticaret ve Tasarruf

Mağaza açmak istemeyen ancak yaptığı üretimleri daha geniş bir kitleye tanıtmak ve yaymak isteyen firmalar internetten e – ticaret ile bu amaca ulaşabilmektedirler. Sadece e – ticaret üzerinden yapılan satışların firmalara tasarrufu küçümsenmeyecek kadar ciddi oranlardadır. E – ticaret, mağazasız satışlar için; mağaza kira ücreti, çalıştırılacak personel ücretleri gibi daha birçok sayılmayan masrafların önüne geçilerek kar oranını arttırmaktadır. Ekonomik krizlerde firmaların küçülmeye gitmek adı altında işçi çıkarmaları ya da mağaza kapatmaları da göz önünde bulundurulduğunda e – ticaret firmaların giderlerini azaltarak kar oranlarını arttırmaktadırlar.