E-Ticaret Sitesinde Satılan Ürünler Nasıl Olmalı?

  • Anasayfa
  • E-Ticaret Sitesinde Satılan Ürünler Nasıl Olmalı?

Günümüzün popüler konusu e-ticaret. Klasik ticaret şeklinin aksine herkesin yapabilmesine imkan sunuyor e-ticaret. Çoğu insan ticaretin bu yeni modelinde yer almak ya da ek gelir elde etmek istiyor. Bunun için bir çok e-ticaret modeli var ve her gün buna yeni imkanlar eklenmektedir. E-ticaretin nasıl yapılacağının yanında ne satılacağı da çok önemli bir konu. Aslında e-ticaret sitesinde her şey satılabilir. Bunu mevcut e-ticaret sistemine baktığımızda görmekte mümkün. Fakat önemli olan satış yapmak ve bu satışı her gün artırarak sürekli hale getirmektir. Bunu için doğru bir alan belirlemek, doğru ürünlerde yoğunlaşmak çok önemlidir.

e-ticaret

Hangi Sektörde Olacağımızı Belirlemek

Giyim, kozmetik, spor, pet shop, yapı market, kitap, kırtasiye, market ve birçok sektörden ürün satışı yapılabilir. Bunların hepsini bir arada sunmak mümkün olduğu gibi bir sektöre yoğunlaşmakta mümkündür. Dikkat etmemiz gereken hitap etmeyi düşündüğümüz insanların ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçlarına erişme durumunu, maliyetini göz önünde tutarak hareket etmek. Kolay ulaşılabilen ürünler mi, yoksa çok yaygın olmayan ürünler mi satmalı?

Avantaj ve Dezavantajları Doğru Belirlemek

İnsanların ihtiyaçlarına kolay ulaşabilmesi bir tercih sebebi olurken, o ihtiyaçları daha uygun fiyata sunmak bu tercihini değiştirebiliyor. Kolay ulaşılabilen ürün sektöründen ürün satacaksak bu konuda fiyat politikası çarşı-pazara göre daha iyi sunmalıyız. Çok kolay bulunamayan sektörden ürün satmak daha avantaj sunacaktır. Fakat bu ürünler fazla ihtiyaç duyulan ürünler olmazsa bu durum da satış adetini olumsuz etkileyecektir. Her iki durumunda olumlu ve olumsuz tarafları bulunmakta. Bu durumda mevcut e-ticaret sitelerindeki ve piyasadaki fiyatlarını değerlendirerek yani rakiplerin analizini yaparak sektör ve ürün belirlemek doğru bir yoldur.

Satılmak istenen ürün kargo konusunda müşteriye çok bir maliyet getirmeyecek düzeyde sunulmalı. Mümkünse sıfır maliyetli hale getirilmeli müşteri açısından. Kargo maliyetini değerlendirmenin dışında tutamayız.