Eğitim Ve Teknoloji Birbirini Nasıl Etkiler

  • Anasayfa
  • Eğitim Ve Teknoloji Birbirini Nasıl Etkiler

Her alanda olduğu gibi eğitim teknolojileri alanında hızlı gelişmeler oluyor. Peki, eski düzen kara tahta eğitim mi daha etkili yoksa teknolojik aletlerin ve bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı eğitim modeli mi daha etkilidir. Kara tahtada verilen eğitimin etki alanı daha az olacaktır. Çünkü eğitimde görsellik çok önemli bir konudur. Hani bir söz vardır; “Anlatırsan unuturum, gösterirsen hatırlarım, yaptırırsan öğrenirim.” Öğrencinin bir konuyu daha iyi kavraması için teknoloji sayesinde gösterilecek materyaller öğrenmeyi daha da kolaylaştıracaktır.

Eğitimde Kullanılan Teknolojik Ürünlerin Etkisi

Sınıfta ders anlatılırken öğretmenin, konuyla ilgili görseller yayınlaması, öğrencinin dikkatini daha da artıracaktır. Akıllı tahtada konuyla ilgisi olan bir görsel ya da video öğrencinin dikkatini çekecektir ve öğrenciyi öğrenmeye teşvik edecektir. 1. sınıfa yeni başlayan bir öğrencinin harfleri öğrendiğini düşünün; öğretmenin tahtaya yazdığı bir harfi daha iyi kavratabilmek için o harfle başlayan bir hayvan resmi göstermesi ve o harfin sesini öğrenciye dinletmesi öğrenmede kalıcılığı artıracaktır.

Öğretmenin anlattığı konuların kitaplarda görsellerle anlatılması da bu anlamda faydalı olacaktır. Sadece yazıdan oluşan bir ders kitabı öğrencinin dikkatini çekmeyecektir. Atomun özelliklerini anlatan bir metinde mutlaka atomun yapısını gösteren bir görsel olmalıdır.

Eğitimci Kulağa ve Göze Hitap Etmeli

Günümüzün en etkili eğitim araçlarından biri de akıllı tahtalardır. Akıllı tahtaların içeriğine yüklenen programlar sayesinde öğrencilere konuyla ilgili interaktif görseller gösterilip ve videolar izletilebiliyor. Kurtuluş Savaşı’nı anlatan tarih öğretmeni çoğu zaman sıkıcı olabilir. Tarih zaten çok zevkli bir ders değildir. Ama akıllı tahtalara sayesinde Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir belgesel seyrettirmeniz öğrenciye daha ilginç gelecektir ve öğrenme daha kalıcı olacaktır. Öğretmenin saatlerce anlatamadığı bir konuyu bir belgeselle ya da tarihi bir filmle öğrenciye öğretebileceksiniz.

Etkili Sunumlar Yapabilmek İçin Teknoloji Şart

Derste ya da bir konferansta muhataplarınıza etkili sunum yapmak istiyorsanız mutlaka bilgisayar teknolojisini ve projeksiyon cihazını kullanmakta fayda var. Bir konuşmacı oturduğu yerden bir mevzuyu anlatıyorsa dinleyicileri sıkılacak ve öğrenme gerçekleşmeyecektir. Bilgisayar destekli bir sunumda göstereceğiniz görseller, izleteceğiniz kısa videolar dinleyicileri zinde tutacak ve ilgisini azaltmayacaktır.

İnteraktif CD ve Karekodlar

Özellikle dil öğretiminde interaktif cd’lerin etkisi yadsınamaz bir konumdadır. Anasınıf bir öğrencisine İngilizce renkleri öğretecekseniz, bu materyalleri kullanmak işinizi epey kolaylaştıracaktır. Sevimli bir kurbağanın, renklerin İngilizce adlarını şarkı söyleyerek anlatmaya çalışması çocukların çok hoşuna gidecek ve öğrenme daha hızlı ve kalıcı olacaktır.

Son olarak; öğrencinin gözüne hitap ettiğiniz sürece en iyi eğitmen siz olacaksınız.