Eğitim Yazılımı Nasıl Hazırlanır

  • Anasayfa
  • Eğitim Yazılımı Nasıl Hazırlanır

Bilgisayar ve bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle işlerimiz oldukça kolaylaştı. Önceleri saatlerce uğraşmamız gereken işler artık bir kaç tuşa basma rahatlığında kolaylıkla ve müthiş bir hızla gerçekleşiyor. Teknolojinin hakim olduğu alanlardan biri de eğitim sektörü.

Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanılıyor?

Eğitimde teknoloji; akıllı tahta ve akıllı sınıflardan tutunda online sınavlara kadar bir çok alanda aktif olarak kullanılıyor. Peki, nasıl hazırlanıyor bu eğitim teknolojileri? Bu teknolojilerin hayata geçirilmesi aşamasında öncelikle uygun donanım ekipmanları sağlanıp gerekli teknikler kullanılarak cihaz meydana getiriliyor. Bu aşama teknolojilerin donanımı aşaması olarak değerlendiriliyor. Donanım ekipmanları kusursuz bir şekilde bir araya getirildikten sonra sıra uygun yazılımları yüklemeye geliyor. Yazılım sistemleri, en genel tanımla bilgisayarlı sistemlerde donanım ekipmanlarını kullanmamıza ve yönetmemize olanak tanıyan uygulamalardır. Yazılım sistemleri bilgisayar yardımıyla; bilgisayar programcıları, bilgisayara veya yazılım mühendisleri tarafından kodlanarak oluşturuluyor. Bu yazılım sistemlerinin birçok türü var, eğitim yazılımları da bu türlerden biri.

Nedir eğitim yazılımı?

Eğitim esnasında, okulda veya okul dışında, öğrenci ve eğitmenler tarafından kullanılan, eğitim amaçlı geliştirilmiş yazılımlardır. Eğitim yazılımlarının da birçok türü vardır örneğin;

Başarı ve gelişim kontrolü yazılımları: eğiticiler tarafından kullanılır, öğrencinin başarı ve gelişimini hatasız olarak takip edebilmek amacıyla geliştirilmiştir.

Test ve soru bankası uygulama yazılımları: Genellikle LYS, YGS, SBS tipi sınavlara hazırlanan öğrenciler tarafından kullanılır. Yeterli sayıda soruya ulaşabilmek ve çözülen testlerin doğru istatistiksel sonuçlarını görebilmek amacıyla geliştirilmiştir.

Konu içerikli ve ansiklopedik uygulanma yazılımları: Eğitim müfredatındaki konular hakkında detaylı bilgi edinebilmek amacıyla geliştirilen uygulamalardır. Eğitmen ve öğrenciler tarafından kullanılabilir. Doğru bilgiyi kullanıcılarına sunarken bilginin kaynağını da belirtmek zorundadır. Aksi halde güvenilirliğini kaybeder.

Eğitici oyun ve bulmaca yazılımları: Daha çok okul öncesi ve ilkokul çağındaki öğrenciler için hazırlanmıştır. Amaçları eğitimi ve yeni bir şeyler öğrenmeyi çocuklar için eğlenceli ve ilgi çekici hale dönüştürmektir. Eğitici oyun ve bulmacalar temel niteliği çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken aynı zamanda da onlara bir şeyler öğretmektir. Çocuklara yeni bir şeyler öğretemeyen oyun yazılımları eğitim yazılımları kapsamında değerlendirilemez.

Bu saydıklarımız örnekler, eğitim yazılımlarından yalnızca bir kaçı. Daha bunlar gibi, burada sayamadığımız yüzlerce eğitim yazılımı piyasada mevcut. Eğitim yazılımlarının amacına uygun ve başarılı olabilmeleri için hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bunlardan en önemlisi eğitici ve öğrencinin ihtiyaçlarını doğru tespit edip bu ihtiyaçlar çerçevesinde uygulamalar geliştirmektir.