En Ucuz Alışveriş Ne Zaman Yapılır

  • Anasayfa
  • En Ucuz Alışveriş Ne Zaman Yapılır

Alışveriş yapmayı neredeyse sevmeyen yoktur. Alışveriş yapmanın çeşitli nedenleri vardır: Sanıldığı gibi alışveriş sadece ihtiyaçları gidermek için yapılmaz; Bazen eğlenmek, bazen vakit öldürmek bazen de kafa dağıtmak için alışveriş yaparız.

Alışveriş yapmanın incelikleri nelerdir?

Hemen her işin olduğu gibi alışveriş yapmanın da bir takım incelikleri var. Bunlardan biri de doğru zamanlarda yapılan alışveriştir. Alışverişin zamanı mı olurmuş demeyin detaylarını incelediğimizde ortaya çıkan sonuçlara sizlerde şaşıracaksınız.

Meyveyi mevsiminde, giysiyi sezon sonunda alın

Aldığınız ürünü çok daha uygun bir fiyata getirmek istiyorsanız alışverişte zamanlamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Meyve ve sebzeleri zamanında tüketmelisiniz. Mevsimi dışında alacağınız meyve ve sebzeler fiyat olarak oldukça yüksek olacağı gibi mevsimi dışında, doğal olmayan ortamlarda yetiştirildikleri için de sağlığınıza zarar verecektir. Yani yazın karpuz, kışın portakal yemelisiniz. Aksi halde hem cebiniz, hem de mideniz zarar görecektir. Giysi ve kıyafetlerde ise durum tam tersidir. Giyim sektöründe sezon sonlarında aklınızın dahi alamayacağı oranlarda indirimler yapılmaktadır. Bunun nedeni sezon boyunca satılmayan giysilerin bir sonraki sezona kaldığı takdirde modasının geçecek olması ve modası geçen ürünleri de kimsenin tercih etmek istememesi. Sezon sonu indirimlerinin diğer bir nedeni ise satıcıların yeni sezonda gelecek yeni ürünler için depolarını boşaltmak istemeleri.

Eğer bir araba almayı düşünüyorsanız ve doğru zamanın hangi zaman aralıkları olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Giysi ve yiyeceklerde olduğu gibi araba almanın da doğru bir zamanı var bu zamanı değerlendirdiğiniz takdirde bir kaç bin lira daha ucuza araba almanız mümkün. Araba almayı düşünüyorsanız bunun için kış aylarını iyi değerlendirmeniz gerekir çünkü özellikle yaz aylarında arabaya olan talep arttığından bu durum araba fiyatlarını oldukça yükseltmektedir. Aynı şey Ramazan ve Kurban bayramları öncesi için de geçerlidir. Bayram öncesi kimse arabasını satmak istemez bu durum piyasadaki araba sayısını azaltır ve bu da araba fiyatlarının artmasına neden olur.

Ucuz alışveriş konusunda değineceğimiz son kategori beyaz eşya ve mobilyalar. Bu kategori için bir zaman dilimi belirlemek zor ancak dönem dönem devletin uyguladığı vergi indirimleri var. Mobilya ve beyaz eşyanızı ucuza getirmek istiyorsanız bu indirimleri takip etmelisiniz.