Eskişehir Avlakkaya Doğa Yürüyüşü

  • Anasayfa
  • Eskişehir Avlakkaya Doğa Yürüyüşü

Avlakkaya Eskişehir’de doğa yürüyüşüne başlayan herkesin gittiği ilk parkurlardan birisi. Avlakkaya halk arasındaki ismidir. Harita üzerinde bölge parmak kayalar olarak geçmektedir. Bölgede bulunan büyük kayaların içerisine eskiden saklanan avcılar bölgeye gelen hayvanları avladığı için bu ismi almış.

Avlakkaya Nerede

Avlakkaya Sakarya vadisi içerisinde yeşilin her tonu ve küçük büyük şelaleleri barındıran Eskişehire yakın bir yer. Bozdağ, Yarımca, Tandır, Karadere köylerinden bu alana rotalar hazırlanabilir. Toplu taşıma kullanmak isterseniz Eskişehir otogarından Sarıcakaya otobüslerinden bilgi alabilirsiniz. Yarımca köyüne 5-7 TL civarında bir ücret ile ulaşabilirsiniz. Yapacağınız parkura göre yine otogardan Mihalgazi otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Handan (Göktepe) Tepe

Kanyona girmeden önce sol tarafta yüksek bir tepe mevcut ve Avlakkaya’yı kuş bakışı görebilirsiniz. Tavsiyem buraya çıkıp bir çay içmeniz. Aşağıdaki haritada yerini gösterdim.

avlakkaya-handantepe-goktepe

Kanyon

Kış aylarında kar ve çok su olduğu için kesinlikle girilmemeli. İlkbaharda da karlar erimeye başladığı için yürümek zor oluyor ve kanyonun taşları aşırı derecede kaygan. Kanyona girmek için en uygun zaman hazirandan, eylül sonuna kadardır. Yaklaşık 1-1,5 KM lik bir kanyon var.

avlakkaya

Avlakkaya’da Kamp

Bölgede hemen her yere kamp kurabilirsiniz. En çok tercih edilen yer yine kayaların olduğu haritada gösterdiğim yer. Kayaların etrafında defineciler tarafından birçok çukur kazılmış, gün batmadan bu yerleri tespit ederseniz, gece oluşabilecek kazaları engellerseniz.

Bölgedeki Hayvanlar

Bölgede ayı, kurt, akbaba gibi hayvanlar ile karşılaşmak mümkün siz onlara zarar vermezseniz onlarda size bir şey yapmazlar. Özellikle Avlakkaya civarındaki engerek yılanlarına dikkat edin.

Yemek İçmek

Parkur sonunda bir köprüye ulaşıyorsunuz, buradan aşağıya 5-6 km yürüyerek Sakarıılıca Kaplıcalarına ulaşabilirsiniz. Termal suyun keyfini çıkarıp, bölgedeki pidecide karnınızı doyurabilirsiniz. Merve pidenin işkembe çorbası ve künefesini mutlaka deneyiniz. Sakarıılıca bölgesinde uygun fiyata odalarda bulunmakta. Ayrıntılı Bilgi: http://sakariilica.com.tr/

avlakkaya-su

Toplu Taşıma ile Avlakkaya Turu

Yukarıda da bahsettiğim gibi bölgeye toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Yarımca köyü, Avlakkaya ve Sakarıılıca hamamlarına haritada gösterdiğim gibi bir rota düzenleyebilirsiniz.

Eskişehir otogarından sabah 09:00 da köy araçları kalkmakta. Bu araca binerek Yarımca köyünde inebilirsiniz. Sakarıılaca’ya ulaştıktan sonrada 16:45 de kalkan Mihalgazi araçları ile tekrar Eskişehir otogarına ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Notlar

Bölgeye gelmeden önce mutlaka 156 jandarmaya bilgi verin. Kaç kişi olduğunuzu, rotanızı, yürüyüşü kaçta bitirmeyi planladığınızı, cep numaranızı vesaire. Yürüyüş bittikten sonrada yine bilgilendirme yapınız.

Bölge Tarihi

Harita

Rotayı ve bölgedeki önemli yerleri haritada görmek için TIKLAYINIZ