Eskişehir Gürleyik Köyü Kamp

  • Anasayfa
  • Eskişehir Gürleyik Köyü Kamp

Merhaba arkadaşlar en son ramazan bayramından önce Likya yolunda yürüyüp kamp yapmıştım. Kamp özlemimi kurban bayramı tatilime erkene alıp Eskişehir’de arkadaş gurubum ile giderdim. Bu sefer rotamızı Eskişehir’in bir ilçesi olacak Mihallıcçık ilçesine bağlı Gürleyik köyüne çevirdik. Bu yazımda bölgeye ulaşım, neler yapılır neler gördük gitmeyi düşünen arkadaşlara anlatmaya çalışacağım.

Ulaşım

Köy harita üzerinde Eskişehir görünse de Ankara’ya daha yakın zaten ziyaretçileri genelde Ankara’dan gelir. Eskişehir merkezine uzak kaldığı için çok tercih edilmiyor. Motor kullanıcıları için bölge çok iyi yollar çift şerit ve bu tarihlerde köye yoluna göre bakımlı. Aracınızı otoparka koyarsanız 5,00 TL ücret talep ediyorlar.

Neler Yapabiliriz

Bölge bir mesire yeri ama kamp için gelenler çok fazla ve kalınacak bir yer. Otopark ücreti dışında girişte ücret talep etmiyorlar. Park içinde tuvaletler mevcut ama kamp yeri tuvaleti vasat durumda. Park içinde bir belediye çalışanı sürekli çöp topladığı için temiz bir yer. Ayrıca park içinde bir akarsu mevcut burada rahatça yüzebilirsiniz. Çadır kurmanız için hem su kenarında hem de yukarı kısımlarda düzlük yerler mevcut, akşamları yabani hayvan olarak ta parkta bulunan sevimli köpek dışında bir tehlike görünmüyor.

Su Değirmeni

Parkta bir su değirmeni var 1700 yılından beri orada ve halen çalışıyor. Hasat zamanı yani Ağustos sonu Eylül başı giderseniz değirmeni çalışırken görebilirsiniz. Hatta orada bu değirmende öğütülen unun satışı bile yapılmakta.

Ne Yenir Ne İçilir

Çevre hazır yemek satın alabileceğiniz bir yer yok. Köyün teyzeleri park girişinde sebze satışı yapıyor, sebze alışverişini buraya saklamanızda fayda var. Park çıkışında bir marketçik var ama burada ekmek ve içecek tarzı ürünler mevcut. Ayrıca park içinde ateş ve mangal yakmak yasak yanınıza tüp götürmeniz gerekiyor. Biz gece geç saate mangalı yaktık ama erken gündüzde park dışında mangal yakıp pişirenleri gördüm.

Eskişehir’den Gidenler İçin Tavsiye Çiğ börek

Bir Eskişehir’li olarak çiğ börek ile aram hiçbir zaman iyi olmadı ama bu rota üzerinde Alpu’da bir benzin istasyonunun köşesinde küçük bir çiğ börekçi var gerçekten yağ içinde pişen bir böreğe göre çok lezzetli ve bu güne kadar yediğimin en iyisi. Gps konumunu aşağıda bulabilirsiniz.

https://tr.foursquare.com/v/alpu-%C3%A7ib%C3%B6rek/50b0c1e5e4b0a2172dd27887