Facebook Nasıl Ortaya Çıkar?

  • Anasayfa
  • Facebook Nasıl Ortaya Çıkar?

Sosyal Medya döneminin şüphesiz en fazla akla gelen sitelerinden biri olan Facebook bugün bir milyardan fazla olan kullanıcı sayısı ile dünyanın en geniş tabanlı sosyal medya sitelerinden biridir. Ve Facebook geleceğe yatırım amaçlı olan projeler yapan bir yazılım şirketi tarafından değil Harvard Üniversitesi’nde öğrenciliğini sürdüren bir genç tarafından kurulmuştur.

Facebook 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde Mark Zuckerberg isimli bir öğrencinin FaceMash adlı sitede yapılan fotoğraf oylaması tabanlı sitenin geliştirilmesi ve kişisel hesaplara kişisel bilgilerin eklenmesiyle ”The Facebook” adıyla kurulmuştur.

Facebook

Sosyal Medyanın Gelişimi

The Facebook adıyla kurulan bu sosyal medya platformu kişisel hesapların ve paylaşılan durumların ara yüzünün basit olmasından ötürü kısa sürede Harvard Üniversitesi’nde öğrenciler arasında yayılmaya başlamıştır. Artık insanlar bir kişinin karmaşık olan e-posta adresini almak zorunda kalmadan o kişiyi Facebook arama butonunda isim ve soy isim yazdırarak bulabiliyor, kullanıcının fotoğraflarına, durum paylaşımlarına bakabiliyor ve o kişiyle iletişime geçebiliyordu.

Facebook Sosyal Medyanın Yayılması

Harvard Üniversitesi’nden sonra The Facebook Amerika’da üniversiteler arasında yayılmış ve en çok ziyaret edilen sitelerden biri olmayı başarmıştır. Mark Zuckerberg Facebook’u daha da geliştirerek birçok özellik eklemiştir. Daha sonra Facebook Üniversiteler arası bir birleştirme platformu olmaktan çıkıp tüm dünyaya açılmıştır ve Mark Zuckerberg Facebook’un genel merkezini Palo Alto’da bulunan Silikon Vadisi’ne taşımıştır. Bu sırada Facebook’u satın almak Mark Zuckerberg’a birçok teklif yapılmıştır fakat Mark Zuckerberg bu teklifleri reddederek yatırımlarını ve birikimini Facebook’u geliştirmeye adamıştır.