Fenomen Nedir?

Fenomen kelimesi artık hayatımız da yer almaya başlamış yeni kelimelerden biridir. Yani sıkça kullanıp duyacağınız bir kelime olacaktır. Fakat fenomen deyince akıllara belirgin bir şekil görüntü gelmemektedir.

Fenomenin Anlamı Nedir?

Fenomen, düşünce, hal ve hareketlerinde toplum ve çevresindekiler tarafından değer verilen kişilere denir. Son zamanlarda kullanımı artan fenomen kelimesi daha çok internet fenomeni şeklindeki kalıp ile anılmaktadır. Bu kişiler sosyal medyada aktif olup görüş, bilgi ve öğütlerine son derece önem verilen kişilerdir. Aynı zaman da çok sayıda takipçileri mevcut olup çok konuşulan konularda her zaman üstte yer alırlar.

Fenomen

Fenomenlerin Ortak Özellik Nelerdir?

Genelde çevrimiçi olup sorulan sorulara anlık cevap verirler. Spesifik konulara odaklanırlar. Belli başlı konularda güçlü bir sese sahiptirler. Herkes tarafından benimsenen kişilerdir.

Nasıl Fenomen Olunur?

  • Birçok kişi sosyal medya da fenomen olmak ister fakat bu görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Fenomen olmak için;
  • Bir alan da uzmanlaşmanız gerekir ve bir sosyal medyaya odaklanmanız gerekir. Yani çok fazla konu ve sosyal medya sizi zorlar hedefinizden sapmanızı sağlar.
  • İlgi alanınızla alakalı blokları takip etmeli ve kitap, dergi vb. kaynaklardan bilgi edinilmeli. Bunları kendi potanızda eritip sosyal medyada paylaşmanız gerekir.
  • Alanınızla alakalı tüm haberleri izlemek için anahtar kelimeleri arama motorlarından aratabilir ve böylece zaman kazanmış olursunuz. Dikkatiniz dağılmamış olup kendinizi yormamış olursunuz.
  •  Güncel olayları takip edip ilk yorumu sizin yapmanız çok önemlidir. Çünkü ilk sıralarda yer almanız dikkatleri üzerinize çekmede etkili olacaktır.
  • Güncel olurken de özgünlüğü elden bırakmamak gerekir. Kendinize has bir tarzınız kaleminiz olmalıdır. Fenomen olmanın olmazsa olmazıdır. Aksi takdirde takipçilerin her yer de aynı yorumu görmesi etkiyi azaltır.