Freelance Web Tasarım

Web tasarım sektörüne girmeye karar verirseniz, yapmanız gereken çok birçok kritik karar olacaktır. Bunlardan ajans ortamında yada bir kurumda çalışmak veya kendi işinizi yapmak. Kariyerine kendiniz devam etmek isterseniz artık sizi freelance web tasarımcı olarak konumlandıracaklardır.

Freelance çalışmak dışarıdan bakınca çok sevimli rahat görülebilir ama bu mesleğinde kendine göre zorlukları mevcut bu yazıda freelance web tasarım olarak çalışmanın kimine göre olumlu kimine göre olumsuz yanlarını anlatmaya çalışacağım.

İstediğiniz Zaman Çalışın

Muhtemelen freelance çalışmanın en popüler yönlerinden birisidir çalışma saatlerini kendinizin belirlemeniz. Eğer gece uyumayanlardansanız ki bu hiç sağlıklı değil sabah dokuz akşam beş mesaisi sizi zorlayacaktır. Ama gece sabahlara kadar çalışıp işleri yetiştirip sabah 09:00 da bir toplantıya katılmanız gerekebilir, freelance’de çalışıyor olsanız kendinize bir mesai belirlemenizde fayda var.

Evde Yada Diğer Yerlerde Çalışın

Benim için en güzel yanı bu, kendim gezmeyi sevdiğim için işimi de her yere götürebiliyorum. İster memleketinde, ister bir otelde istersem ormanda 4.5 bağlantısı olan bir çadırın içinde e-postalarımı kontrol edip müşterime dönüş yapabiliyorum.

Yapmak İstediğiniz Projeleri Seçin

Sadece proje değil çalışmak istediğiniz insanları veya şirketleri seçmekte sizin elinizde, ilk toplantıda iyi ölçüp biçim yaptıktan sonra bu kararınızı karşı tarafa bildirebilirsiniz.

Kıyafet Yok

Bütün gün evde şort ile çalışabilirsin, toplantıya gittiğinde kimse sana neden bu şekilde giyindin diye sorgulamaz, freelance web tasarım alanında çalıştığınız her müşteri sizin işinize odaklanır. Ortaya çıkardığınız projeye bakar.

Proje Çeşitliliği

Yeni alacağınız işlerden dolayı sadece bir site üzerine değil birçok farklı proje üzerine çalışabilirsiniz. Müşteriden gelen isteklerin hepsi farklı olacağı için kendinizi geliştirmenizde daha istekli olacaksınız. Farklı projeler demek farklı sektörler demek isteseniz de istemeseniz de çalıştığınız her proje için bir fikriniz olacaktır.

Hobi

Eğer freelance olarak çalışıyorsanız mutlaka kendinize bir hobi edinin benim önerim bir kenara bir çadır ve gps cihazı atın ve yılın belli dönemlerinde kendinizi ormana bırakın bu sizi daha çalışkan bir birey haline getirecektir.

Freelance Web Tasarım

Eğer müşterilerinize web tasarım hizmeti veriyorsanız web tasarımından daha çok şey bilmeniz gerekir. Mesela en az bir yazılım dili, photohop, arama motorları optimizasyonu, Google servisleri ve bunun gibi birçok teknik detay. Ama araştırmacı bir ruhunuz var ise müşterileriniz tüm sorularılarına cevaplar bulabilirsiniz.