Google Adwords Nedir?

Gün içerisinde milyarlarca insan internet üzerinden motorları aracılığıyla anahtar kelimeler kullanarak aramalar yapıyor ve Google Adwords sayesinde firmalar bu insanları sitelerine çekiyorlar. Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru ise herkesin de bildiği gibi Google’dır. Daha uzun yıllar Google’ın en çok kullanıcısı olan arama motoru olarak kalacağı tahmin ediliyor. Arama motorları kullanımının %85’in üzerinde olan büyük bölümü Google üzerinden yapılıyor.

Google Adwords

Google’ın bu uygulaması, metinlere dayalı bir reklam verme yöntemidir. Verilecek olan reklam, çoğunlukla belirli sınırda kullanılacak satırlardan oluşur. Bu sınırlı satırlarda kullanılacak kelimeler ilgi çekici bir başlığı, site alan adı ve açıklama satırı bulunduran sözcüklerden oluşur. Reklamlar ücretlidir fakat arama motorunda gösterildiğinde ücret ödenmez, gören kişilerin tıklaması karşılığında ücret ödenir. Yani yalnızca ödeme aldığı oranda ödeme yapılır. Bu ücreti belirleyen en büyük etken ise reklamın kullanıldığı anahtar kelimenin çok kullanılıyor ve rekabetin fazla olmasıdır. Verilen reklamın rakiplerinden daha önde görülmesi istendiği zaman ödenmesi gereken tutarda artmaktadır. Bu sistem için bir açık arttırma sistemi denebilir. Anahtar kelimeler karşılığında ödenecek üst limit reklam veren tarafından belirlenir. AdWords sistemi ile SEO sisteminde kullanılan algoritmalar birbirinden tam anlamıyla farklı biçimlerde çalışmaktadır.

Google Adwords

Nasıl Çalışır?

AdWords çalışma sistemini anlamak için bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konular şu şekilde sıralanabilir; anahtar kelime, reklam sıralaması, teklifler, yerleşimler ve kalite puanı. Aranılan anahtar kelimeler ile reklamda verilen sözcükler daha fazla benzeştiği takdirde reklamların görülme olasılığı artacaktır. Örneğin bir ayakkabı firması reklamında ‘ayakkabı’ sözcüğüne mutlaka yer verilmelidir. Böyle olması görüntülenme olasılığını arttıracaktır. Ayrıca bu reklamlar Google ile ilişkili olan tüm konu ile alakalı kanal ve sitelerde görüntülenecektir. Reklamlarda özgün anahtar kelimeler kullanılması da reklamın gösterimi açısından olumlu etkileri olacaktır.