Google Botları Nasıl Çalışır?

  • Anasayfa
  • Google Botları Nasıl Çalışır?

Birçok insan arama motorlarının çok karmaşık ve gizemli olduklarını düşünürler. Kullanılan algoritmada yüzlerce faktör ele alınıp hesaplansa da başarı için anlaşılır bir sistemleri vardır. İnsanlar istedikleri bilgileri elde etmek için arama motorlarını kullanırlar. Bilginin yer aldığı site ise fazla hit alarak kendi kitlesini genişletmek ister. Daha fazla hit almak için arama motorlarında üst sıralarda olunması gerekmektedir. Bunun bir kısmını da Google bot basit bir SEO ile gerçekleştiriyor.

Google İçeriğinizi Nasıl Tarar?

Google botları ziyaret ettiğin sitenin kaynak kodlarını inceleyen bir algoritmadır. Google içeriğinizi sisteminde bulundurduğu akıllı botlar sayesinde taramaktadır. Akıllı botları dünyanın her yerine yayılmış bir virüse benzetebiliriz. Google botları karşılaştıkları içeriği görüntüleme ve Google verilerine raporlama için programlanmıştır.

Google Botları

Google akıllı botları içeriğinizi gördüğü andan itibaren içerisindeki “h” etiketiyle oluşturulan başlıkları, resimleri, linkleri; altı çizili, kalın, italik özellikteki kelimeleri öncelikli olarak okur. Daha sonrasında yazıyı okumaya başlar varsa yorumları okur. Bunların analizini yapar eğer analiz sonucunda kaliteli bir içerik ise arama motorlarında üst sıralarda olmaya çok yakınsınız demektir.

Google Botları Sitemi Ne Zaman Ziyaret Eder?

Google botları sitenizi ziyaret etme süresi sitenizin kalitesine bağlıdır. Ne kadar kaliteli bir içerik üretirseniz Google botları o sıklıkta sitenize ziyarete gelecektir. Siteme en son Google bot ne zaman geldi diyorsanız; Google arama motoruna “cache:http://www.sitenizinlinki.com” yazarak akıllı botların sitenizi ne zaman ziyaret ettiğini görebilirsiniz.

Google Botları Kandırılabilir mi?

Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Ancak Hacklink’in hala çalışabiliyor olması Google botlarının kandırılabilme ihtimalinin olduğunu göstermektedir. Fakat son zamanlarda geliştirilen algoritmalar sayesinde spam atmak çok zor bir durum haline geliyor. Ne de olsa Google dünyaca bilinen ve başarılı mühendisleri bünyesinde barındırdığı için Google botlarının da kandırılma ihtimalinin düşük olması tahmin edilebilir.