Google Mantığı Nasıl Takip Edilir?

  • Anasayfa
  • Google Mantığı Nasıl Takip Edilir?

Seo ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelen ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin baş harflerinin yan yana gelmesiyle oluşan bir terimdir. Diğer bir deyiş ile arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında öncelikli olmak için yapılan çalışmaların tamamı bu kapsamda yer alabilmektedir.

Arama Motorları

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte arama motorlarının atası olarak değerlendirebileceğimiz Alta Vista ile tanıştık. Daha sonra teknoloji ve yazılımın alanındaki gelişmelere bağlı olarak arama motorları Alta Vista’nın yerini almıştır. Tüm arama motorları Seo çalışma alanı içine girse de, Google bu çalışma anlarının temelini oluşturmaktadır.

Google Mantığı

Google Çalışma Prensibi

İnternet sitelerine eklenen içerikler Google da mevcut olan Örümcek adı verilen Google botları tarafından hemen incelenmeye alınır. İncelenecek sitenin içeriğinde robot.txt ve No Follow etiketleri mevcut ise Google’ın arama botları siteyi tarayamaz. Bu sebeple Google’ın içeriğinde site yer almaz. Google Botlarının yaptığı bu arama sırasında Seo sitenin içeriğinde bulunan birçok kritere de dikkat eder. Örnek olarak sitenin içeriğinde spam var mı yok mu ya da html kodlarında hataların mevcut olup olmadığı bunlardan bazılarıdır. Arama motorunda bir kelime arandığında motorlar bu kelimeleri milyonlarca içerik içerisinden arar ve belirli bir sıra dahilinde kullanıcının ekranına aktarır.

Arama motorlarının bu aramayı yapabilmesi için çeşitli algoritmalar kullanılır. Bu algoritmalar şirketler tarafından itina ile saklanmaktadır. Genel olarak mantığı ise aranılan kelimenin başlıkta ya da ilk bir kaç paragrafta olması önemlidir. Çünkü arama motorları içeriğin o kelime ile ilişkili olduğunu varsayarlar. Yine aranılan kelimenin metin içinde sık kullanılması da arama motorunun yaptığı analiz için önemlidir. Arama motorları genel olarak bu prensip ile çalışmalarına karşın her arama motorunun kendine has özellikleri de mevcuttur.