Google Meta Açıklama Etiketinde İzin Verilen Uzunluğu Genişletti

  • Anasayfa
  • Google Meta Açıklama Etiketinde İzin Verilen Uzunluğu Genişletti

Kısa süre önce Google meta açıklama etiketinde izin verilen uzunluğu genişletti. Seo’cular biraz daha rahatladı ama bu aynı zamanda eski sayfaların elden geçirilmesi demek. Bu yazıda açıklama kısımları ile ilgili yeni seo stratejisi ne olmalı onu aktarmaya çalışacağım.

Meta Açıklaması Nedir?

Bilmeyenler için kısa bir özet geçelim meta açıklaması nedir?  Meta açıklaması kısaca web sitenizin sayfası hakkında bilgi veren bir meta tagidir. Aşağıdaki gibi kullanılır.

Google meta etiketini sıralama amacı olarak kullanmasa da yine de meta açıklama etiketini sever. Bence arama motorlarından ziyade arama sayfasında ziyaretçileri siteye çekmek için en etkili kelimeleri buraya yazmalısınız.

Yeni Uzunluk

İşte bu meta açıklaması eskiden 160 karakter ile sınırlı idi. Google geçen hafta yaptığı açıklamada bu meta açıklaması artık 320 karaktere çıktığını söyledi ve bu değişikliği hemen uyguladı.

Google tarafından yapılan açıklamada sayfaların içeriğini daha iyi anlamaya yardımcı olmak için daha açıklayıcı ve kullanışlı snippet sunmak için bu değişikliği yaptık dediler.

Eski Sayfalar Ne Olacak

Burada site sahiplerine bir iyi haberim var. Eski sayfalarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmeyecek. Google sitenizden kullanıcının sorgusuyla alakalı bir snippet çıkarır. Mevcut sistemde kullanıcıya daha fazla ayrıntı sağlamak için mevcut içerikten faydalanacaktır.

Bununla birlikte yeni içerikleriniz için daha açıklayıcı ve uzun metinler tercih etmelisiniz unutmayın üst sınır 320 karakter.

Bu Yeni Gelişme ile Meta Açıklamalarını Nasıl Yapmalıyız?

Kurumsal web siteleri için artık sayfanızın daha kısa bir öze bir özetini meta kısmına yazabilirsiniz. Bu size Google arama sayfasında tıklanma ihtimalinizi arttıracaktır. Meta kısmını anahtar kelimeleriniz ile doldurmayın bu sizi sıralama sonuçlarında üst sırada tutmaz.

E-ticaret sitelerinde ise ürün sayfalarınızda ürün kullanım alanları ile ilgili daha fazla bilgi yazmaya başlayın.

Yoast Güncellemesi

Alt yapılarında wordpress kullananlar için en iyi seo eklentisi yoast bu değişikliği hemen uyguladı eklentinizi güncellemeyi unutmayın. Artık 160 karakterden sonra açıklama kısmı yeşil oluyor 320 karakterden sonra ise turuncu uyarı  göreceksiniz.