Gps Cihazına Google Maps’ten Rota Çıkarma

  • Anasayfa
  • Gps Cihazına Google Maps’ten Rota Çıkarma

Garmin vb. cihazlar için bilgisayardan rota hazırlamak zor ve zaman alan bir iş. Bunun için her marka kendine özgü bir program hazırlamış olsa da hepimizin kullanımına alıştığı Google Maps’i arıyoruz. Bu yazıda Google Maps ile rota hazırlayıp, gps cihazların açabileceği formatta nasıl çevrileceğini anlatacağım.

Öncelikle Google Maps’te harita oluşturmak için bir gmail hesabınızın olması gerek. https://www.google.com/mymaps adresine giriyoruz. Yeni Harita Oluştur butonuna basıp rota hazırlamaya başlıyoruz.

google-maps-garmin-gpx

Gelen pencerede yukarıdaki ekran gelecek.

1. Buraya harita adını yazacaksınız.

2. Buradan başlangıç ve bitiş rotalarını belirleyeceksiniz. Her harita için en fazla 10 katman oluşturabiliyorsunuz.

3. Temel harita kısmından da harita görünümlerini değiştirebilirsiniz.

4. Buradan araba, bisiklet, yaya yolları için rota hazırlayabilirsiniz. Trekking ve arazi yürüyüşleriniz içinde çizgi veya şekil ekle kısmını kullanabilirsiniz.

5. Oluşturduğunuz haritayı dosya formatında almak için beş numara ile gösterdiğim yere tıklayarak gelen pencereden KML’ye Aktar diyoruz.

google-maps-kml-aktarma

Tüm katmanları KML formatında indirebileceğiniz gibi ayrı ayrıda indirebiliyorsunuz. Rotayı hazırlayıp kml dosyalarımızı aldıktan sonra http://www.gpsvisualizer.com/ sitesine girip upload a gps file kısmından kml dosyamızı seçiyoruz ve choose an output format seçeneklerinde de gps cihazları için gpx formatını seçip go butonuna basıyoruz. Yeni gelen ekranda Click to download linkine tıklayıp dosyayı indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı gps cihazımızı bilgisayara bağlayıp yüklüyoruz. İşlem bu kadar.