Haber Siteleri İçin Seo Nasıl Olmalıdır?

  • Anasayfa
  • Haber Siteleri İçin Seo Nasıl Olmalıdır?

Seo konusunda sitelerin büyüklü küçüklü ya da kategorize edilmeleri hiç fark etmeksizin aynı yaklaşımla değerlendirilir. Bir sitenin haber sitesi olması seo konusunda diğer sitelerden ayırt edileceği anlamına gelmez. Arama motorları her internet sitesini aynı şekilde değerlendirir. Bu durumda var sayılan bir internet sitesi için seo ne ise haber siteleri içinde oldur fakat arma motorlarında haber sitelerine kategori kapsamında bazı öncelikler tanınır. Fakat bu önceliklerde her haber sitesi için kendi kapsama alanı açısından değerlendirilip ele alınmalıdır.

Haber Siteleri Seo

Yöresel, bölgesel ya da ulusal haber siteleri olarak hangi alanda haber içeriği ürettiği bir haber sitesi için seo çalışmalarında yön tayını yapması için ayırt edici bir çizgidir.

Yöresel bir haber sitesi aynı zaman da ulusal basını ilgilendiren haberlere de sitede yer veriyorsa ve bu haberleri ortak ajanslardan çekip aynı şekilde yayınlıyorsa bu haber içeriği arama motorları tarafından dikkate alınmayacağı gibi kopya içerik cezası alma ihtimali ile karşı karşıya kalma durumuna düşer. Her site seo olarak aynı değerlendirme ile ele alınır.

Ulusal Haber Siteleri Ceza Almaz Mı?

Seo kapsamında her siteye aynı mantıkla yaklaşılır ne var ki ulusal haber siteleri gerek ekonomik olarak gerekse marka bilinci olarak büyük bir kitleye sahip olduklarından almış oldukları yasaklayıcı cezalar onları etkilemez.

Ulusal yayın yapan basında kopya içerik yayınlar. Aynı haber ajansının aynı haberini yayınlasalar bile kitleleri seo ya gerek duymadan onları ayakta tutmaya yeter. Diğer küçük çaplı haber siteleri böyle değildir.

Yöresel Haber Siteleri

Yöresel haber sitelerinin seo çalışmalarından faydalana bilmesi için arama motorları haber dizinlerine girme çalışması yapması ve içerik olarak yöresel haberleri tercih etmeleri eğer ulusal haberler tercih edilecekse güncelleme yapmaları faydalı olacaktır.

Haber sitesi dizinleri arama motorlarında ayrı kategori olarak değerlendirilir ve haber sitelerinin trafik kaynaklarının yarısı buradan gelir.