Hacker’ların Sosyal Silahları

  • Anasayfa
  • Hacker’ların Sosyal Silahları

Merhabalar arkadaşlar Hacker’lar ile ilgili sizlere kendinizi korumak amaçlı bilgi vermeye devam edelim. Hacker’lar bilgilerinize veya bilgisayarına ulaşmak için karmaşık teknolojiler kullanabileceği gibi çok basit yöntemlerde kullanabilmektedirler. Sizlere herhangi bir e-posta yollayarak bilgilerinizi istemekte ve kolayca sisteminize girilebilmektedir. Bir yazılım açığı bulmak oldukça zor ve yazılım yapımcısı tarafından bulunup giderilebilecek bir yöntem. Bir anda bütün emek boşa gidebilir. Sizler bir internet kullanıcısı olarak sohbet ortamlarında veya güvenli olmayan e-postalara kişisel bilgilerinizi vermeyiniz.

Sosyal E-Posta İletileri ve Web Sayfası

Bu yöntemin adı “phishing” yani kimlik avı, örneğin sizlere bankanızdan geliyormuş gibi gösterilen bir e-posta ve sizlerin banka bilgilerinizi güncellemenizi isteyebilir. Sizleri e-posta da bir sayfaya yönlendirmektedir. Bu yönleneceğiniz web sayfası bankanızın giriş kısmı ile görsel olarak aynıdır. Sizleri kullanıcı ve şifrenizi yazıp giriş butonuna bastınız anda bilgileriniz artık güvenli olmayan insanların ellerine geçmiş oluyor. Günümüzde web sayfalarının ara yüzleri kolayca kopyalana bilmektedir.

Anlık Mesajlaşma Hileleri

MSN Messenger, Google Talk gibi anlık mesajlaşma servislerini kötü amaçlı insanlar tarafından saldırı türü olarak kullanılabilir. Sizlerin yakın arkadaşınızdan birinin msn adresini elle geçirerek  onun adına sizinle iletişime geçip bilgilerinizi isteyebilir veya daha fazla hesaba ulaşmak için sizlere fake (sahte) yazılımlar yollayabilir. Böyle bir durumda arkadaşınız ile başka yollarla iletişime geçip durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir.

Peki Nasıl Korunmalıyız ?

Çoğu anti virüs ve güvenlik programlarında kimlik avı kontrolü özelliği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi NORTON anti virüs programıdır. Kimlik bilgilerinizi yazarken mutlaka adres çubuğu kısmına bakın ve doğru odluna emin olun aşağıdaki gibi