Halk Eğitim Kursları Nasıl Açılır

  • Anasayfa
  • Halk Eğitim Kursları Nasıl Açılır

Eğitim doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreçtir. Büyüklerimiz bunu, öğrenmenin yaşı yoktur diyerek, en iyi şekilde ifade etmişlerdir. Ülkemizde bu eğitim ihtiyacı okullar dışında, yine okullar gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Halk Eğitim Merkezleri tarafından yürütülmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde ve birçok ilçesinde Halk Eğitim Merkezleri açılmıştır ve aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinde aklınıza Aşçılıktan tutunda okuma yazma kursları; İngilizce, Arapça, Fransızca gibi yabancı dil kursları ve aklınıza gelebilecek her türlü alanda eğitim verilmektedir. Halk Eğitim merkezlerinde ki eğitimler, alanında uzman ve yeterliliğe sahip eğitmenler tarafından verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim merkezleri ile ilgili en çok sorulan sorular ile ilgili bir bildirim yayımlamış ve bu soruları cevaplamıştır. Biz bu yazımızda bu soruların ve Milli Eğitim Bakanlığının verdiği cevapların bir kısmına yer verdik.

Halk Eğitim Kursları Nasıl Açılır?

Dikiş nakıştan tutunda yabancı dil eğitimlerine kadar aklınıza gelebilecek birçok alanda, Halk Eğitim Merkezlerinden kurs talep edebilirsiniz. Siz talep ettiğiniz alanda dilekçe yazıp bulunduğunuz yerde ki Halk Eğitim Merkezine başvurduğunuzda eğer alt sınır olan 12 kişilik kursiyer sayısı tamamlanırsa ve eğitimi verecek olan eğitmen de mevcut ise talep ettiğiniz kurs açılacaktır. Halk Eğitim Kurslarında azı unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatların yaşatılması adına da yürütülen çalışmalar mevcut. Bu çalışmalardan biri de, Bu sanatlar ile ilgili bir kursun açılması için alt sınır olan 12 kişi kursiyer sayısı daha da düşürülmüştür. Bu kolaylık istihdam imkanı tanıyan ve üretime dayalı alanlarda da sağlanmıştır.

Halk Eğitim Kurslarına Kimler Katılabilir?

Halk Eğitim kurslarına her yaş ya eğitim seviyesinden tüm vatandaşlar katılabilir. İlköğrenim çağındaki öğrenciler okul saatleri dışındaki kurslara katılabilir. 18 yaşından küçük bireyler, velilerinin izni ile katılabilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar ise valilik izni ile Halk Eğitim Merkezlerinde ki kurslardan faydalanabilir.

Halk Eğitim Merkezlerinde Açılan kurslar Ne İşe Yarar?

Halk Eğitim Merkezlerinde açılan bazı kurslar KOSKEP desteklidir. Bu kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere çeşitli alanlarda iş desteği verilmektedir. Aynı şekilde Halk Eğitim merkezlerinde İşkur ile ortak açılan meslek edindirme kursları da mevcuttur. Bu kursların amacı da vatandaşlara çeşitli meslek dallarında istihdam kolaylığı sağlamaktır. Halk Eğitim Merkezlerinde açılan bazı yabancı dil kurslarını başarı ile tamamladığınızda uluslararası katılım belgesine sahip olursunuz. Bu belgenin Avrupa ülkelerinde ve dünyanın birçok yerinde geçerliliği vardır.