Havale İle Alışveriş Neden Daha Ucuz

  • Anasayfa
  • Havale İle Alışveriş Neden Daha Ucuz

Çağımızın hız ve telekomünikasyon konusunda kaydettiği gelişmeler sonrasında, artık dünya daha küçük ve ulaşılabilir hale gelmiştir. Bunun yansımaları alışveriş sektöründe de çok net bir şekilde görülmektedir. Eski tip alışveriş alışkanlığımız mağaza gezerek, yürüyerek ve zaman harcayarak geçerdi. Ama artık internet ortamında alışveriş olanakları sunulması ile yeni bir alternatif ortaya çıkmıştır.

İnternetten Yapılan Alışverişin Avantajları Nelerdir?

İnternetten alışveriş yapılmasının öncelikli olarak fiyat avantajı vardır. Bu avantajın sebepleri çok fazla çeşitlilik gösterebilir. En önemli sebeplerinden birisi çalışan sayısında yapılan tasarruftur. Diğer bir tasarruf kalemi de işletme için kiralanan yer ile alakalıdır. Normal şartlarda düz ayak bir yerden dükkan kiralaması gerekirken ve bu dükkanlar genellikle çok pahalıdır, internet mağazacılığı yaptığı takdirde bu kalemden girişimci kurtulmuş olmaktadır. Bu tip girişimci avantajları, müşteriye de fiyat avantajı olarak yansımaktadır. Fakat iş ödeme tipi seçimine geldiğinde bu avantajlar müşteri açıcından kaybedilmiş olabilmektedir.

Havale İle Alışveriş Neden Daha Ucuz

Neden Havale ile Ödeme Daha Ucuz ve Avantajlıdır?

Havaleyle ödeme, kredi kartıyla ve kapıda ödeme seçenekleri artık birçok firma tarafından opsiyon olarak sunulmaktadır. Bu ödeme tipleri içinden en avantajlı olanı ise havale ödemesidir. İşletme sahipleri genellikle havale ile ödeme yapacak müşterilerine ekstra yüzde beş hatta ona varan indirimler sunmaktadırlar. Bunun temel nedeni Kredi Kartı ve Kapıda Ödeme metotlarında ödedikleri ekstra komisyon ve hizmet bedelleridir. Verdikleri hizmeti fiyatlandırırken bu olasılığı hesap ederek bir fiyatlandırma yapan işletme sahipleri. Söz konusu havale olunca, hiçbir ek masraf ödemeyecekleri için, bunu müşteri lehine avantaj olarak yansıtmaktadırlar. Kredi kartı ile tek çekim dahi olsa, en az yüzde iki ya da üç komisyon banka tarafından tahsil edilmektedir. Aynı şekilde, kapıda ödeme metodu seçildiği zaman, kargo firması ya da PTT ya da o hizmeti veren kuruluş ortalama 15 liralık hizmet bedeli yansıtmaktadırlar. Bu şekliyle düşünüldüğünde, işletme sahibi, 100 liralık bir alışveriş için ‘dan fazla bir hizmet bedeli ödemek zorunda kalmaktadır. Ortalama olarak yapmış olduğu %5 oranındaki havale indirimi, işletme sahibi için aslında daha büyük bir zarardan kar etmek manasına gelmektedir. Müşteri de bu durumdan memnun olduğuna göre, havale çok önemli, avantajlı ödeme metodu olarak tüketicinin yanında durmaktadır.