Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Alışveriş Ne Zaman Ödenir

  • Anasayfa
  • Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Alışveriş Ne Zaman Ödenir

Kredi kartları birçok tüketiciye nefes aldıran ancak bir o kadar da dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle nakit para kullanmadan kredi kartı ile alışveriş yapılması günümüzde en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Kredi kartı alış verişlerinde ya da nakit çekimlerde kredi kartı ödemeleri belli bir dönem içerisinde ödenmesi gerekiyor. Bu dönemler 30 günlük bir süre içerisinde aylık olarak değerlendirilerek tüketicilere borç ekstresi çıkarılarak bilgilendirilmeleri sağlanıyor. Tüketiciler yapacakları alış veriş ve kredi kartı kullanımları esnasında kredi kartı ödemelerini bir ay sonraya yapacakları için 30 günlük bir süre kazanmış oluyorlar. Ancak birçok kredi kartı sahibinin ortak sorularından birisi olan kredi kartı hesap kesim tarihinde yapılan alış verişlerin ya da nakit çekimlerin ödemeleri ne zaman yapılır sorusunun cevabı hesap kesim tarihinde hesap kesilmiş ise ödemeler bir ay sonraki ekstrede tüketicilerin karşısına çıkar. Ancak hesap kesim tarihinde hesap kesilmemiş ise yapılması gereken borç ödemesi aynı ay içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor. Bu nedenle birçok tüketici özellikle yapacakları harcamaları ya da alışverişlerini hesap kesimden tarihinden sonra yapmak isteyerek zaman kazanmak istiyorlar.

Kredi Kartı Borcu Ödenmez ise Ne Olur?

Kredi kartları tüketicilere bankalar tarafından belirli kullanım koşulları neticesinde veriliyor. Bu kullanım koşullarından birisi de düzenli ödeme kuralıdır. Ancak tüketiciler çeşitli nedenlerden dolayı kredi kartı ödemelerini aksattıkları ya da ödemedikleri takdirde bankalar tarafından yasal takip ve süreçlerin başlamasına neden olabiliyorlar. Bu süre zarfı içerisinde bankalar tüketicilere yeni bir ek ödeme süresi veriyor. Bu süre zarfı içerisinde ödemeler yapıldığında gecikme ortadan kalıyor ve tüketiciler için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak ödemeler bu yasal sürelere rağmen yapılmaz ise bankalar avukatları kanalı ile yasal işlemlere başlıyor.

Kara Liste ve Kredi Kartı

Kredi kartlarının ödemeleri bankların tüketicilerine sunmuş olduğu ek süre içerisinde de ödenmez ise banka avukatları tarafından yasal işlemlerin başlaması sağlanıyor. Avukatların devreye girmeleri ile birlikte ilgili tüketici artık Merkez Bankası nezdinde kara listeye girerek 5 yıl süre ile bankaların hiçbir faaliyetlerinden yararlanamıyorlar.