Hit Gelmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Anasayfa
  • Hit Gelmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Herhangi bir amaçla web sitesi kuran kişilerin kuşkusuz en büyük beklentileri, sitelerine ya da sayfalarına insanların girmesini sağlamaktır. Sitenin amacı ticari, sosyal ya da başka hangi konuda olursa olsun, eğer yeterli insana ulaşamıyorsa hiç bir işe yaramayacaktır ve ziyaretçisi olmayan diğer web siteleri gibi geri planda kalmaya devam edecektir.

Hit

Hit Nedir?

Hit kavramı, siteye gelen ziyaretçileri tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Dolayısıyla hit gelmesinden kasıt siteye ziyaretçi gelmesi anlamına gelmektedir. Hit, iki başlık altında incelenir. Bunlar tekil hit ve çoğul hit denen kavramlardır. Tekil hit, siteye giren ziyaretçi sayısını ifade etmek için kullanılırken çoğul hit, söz konusu ziyaretçilerin siteye kaç kez girdiğini ifade etmek için kullanılır. Örneğin, sitede günün ilk ziyaretçisi olan bir ziyaretçiyi düşünelim. Bu ziyaretçi, siteye girdiği zaman tekil hit değerini 1’e yükseltecektir. Lakin aynı ziyaretçi, aynı gün içerisinde siteye 10 defa da girse, giren kişi aynı kişi olduğundan ötürü tekil hit 1 değerinde kalacaktır ve çoğul hit artış gösterecektir.

Siteye Nasıl Ziyaretçi Gelir?

Bir siteye ziyaretçi çekmek, yani başka bir değişle trafik çekmek için bilinmesi gereken bazı kurallar ve çalışmalar vardır. Bunlardan en önemlisi reklam çalışmaları yapmaktır. Bu konuda Facebook reklam algoritması özellikle bu konular üzerine tasarlanmış bir algoritmadır. Aynı zamanda, sitenin bilinirliği açısından arama motorlarıyla, özellikle de Google arama motoru ile ilişkilendirilmesi çok büyük önem taşır. Çünkü bugün dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru Google arama motorudur. Sitenin arama motorları ile ilişkilendirilmesi konusunda yapılan her türlü çalışmaya SEO çalışması adı verilmektedir. SEO ne kadar iyi yapılırsa, ziyaretçi çekme şansı o derece artacaktır.

Google Search Console sistemini kullanarak web site kolaylıkla Google sistemine kaydedilebilir ve bu noktadan sonra Google arama motoruna sitenin ismi yazıldığı takdirde, sitenin Google listelerinde yer aldığı görülebilmektedir.

Google’ın çalışma mantığına göre, üst sıralara çıkmak ve bu sayede daha fazla kişiye ulaşabilmek için emek verilmelidir. Siteye eklenen bilgiler ya da dosyalar, zaman içerisinde sitenin Google listelerinde üst sıralara tırmanmasına ve daha fazla trafik çekmesine katkı sağlayacaktır.