Hizmet Nasıl Pazarlanır

Günümüz iş dünyasında rekabet geçmişe göre daha fazla kendini hissettirmektedir. Özellikle küreselleşme ve internetin iş hayatında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamasından sonra firmalar pazarlama ve satış faaliyetlerini daha etkin ve hızlı yapmaya başlamışlardır.

Somut, elle tutulur, gözle görülür bir ürünü pazarlamak ve satmak nispeten daha kolaydır. Ancak hizmet sektöründe pazarlama ve satış yapmak nispeten daha zordur. Çünkü müşteriye bir meta vermiyorsunuz ve tamamen bir hayali satıyorsunuz. Birçok hizmet alanı da firmalar tarafından çoğu zaman gereksiz olarak nitelendirilebiliyor. Hal böyle iken hizmet pazarlayan uzmanların işi çokça zorlaşıyor.

Hizmet sektörünün müşterilerine sunduğu hizmetler; sağlık, eğitim, danışmanlık, kalite, personel gelişimi, temizlik, denetim…vb. konularında olmaktadır.

Nasıl Pazarlayacağız?

Hizmet pazarlama ve satışı yapılırken, müşteriye öncelikle bu hizmeti almaları halinde firmalarının veya şahıslarının hangi yararı sağlayacağı çok net bir şekilde ifade edilmelidir. Sunulacak hizmet ile ilgili mevcut maliyetler ve hizmeti satın aldıklarında oluşabilecek maliyet hesaplanarak sunulabilirse, sunulacak katkı daha net görülebilir.

Pazarlama ve satışı yapılacak hizmetin tüm özelliklerini, artılarını, eksilerini çok iyi bilmelisiniz. Çünkü bazen müşteri bizim sattığımız hizmeti veya ürünü kullanıcı olduğu için bizden daha iyi bilebiliyor. Bu durumlarda negatif biz izlenim oluşmaması için sattığımız hizmet her ne ise tüm özelliklerine hakim olmalıyız. Gelebilecek sorulara karşı hazırlıklı olmalı ve gerektiği yerde ve zamanda tüm soruları cevaplayabilecek donanıma sahip olmalıyız. Önemli bir diğer husus da müşteriyi etkin bir şekilde dinlemek ve gerçekten ihtiyacı ne bunu tespit edebilmektir. Az ve öz konuşup müşteriyi derinlemesine dinlemeli ve hatta analiz edebilmeliyiz. Müşteri üzerinde öncelikle güven oluşturmalıyız. İşiniz hizmet olduğundan referanslar etkili bir yöntem olabilir. Daha önce sizden hizmet almış ve memnun kalmış müşteri deneyimlerini paylaşmak artı katkı sağlayacaktır. Pazarlama satış yaparken önemli bir konu da bu işi yapan kişinin dış görünüşüdür. İnsanlar ilk birkaç saniye içerisinde görünüşünüz ve beden dilinizden sizin hakkınızda bir fikir sahibi olurlar. İlk izlenimi yıkmak da çok kolay olmuyor. Bu yüzden şık ve bakımlı olmak, güler yüzlü olmak, güzel ve etkili konuşabilmek bir pazarlamacı için olmazsa olmaz kriterlerdir.

Müşteriye elinizde demo ürünle gidemeyeceğiniz için, mutlaka ürününüzü tanıtan materyallere ihtiyacınız olacaktır. Broşür, katalog, video, cd…vs. birçok tanıtım materyalinden yararlanabilirsiniz. Tabi ki olmazsa olmaz sizi çok iyi anlatan bir profesyonel web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Hizmet sunduğunuz müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi sürekli bilgilendirmeniz, yeni hizmetleriniz hakkında düzenli olarak mail vb. araçlarla ulaşmanız da kendinizi hatırlatmak için iyi bir yöntemdir.

Hizmeti Kime Pazarlayacağız?

Pazarlama satış yapılacak olan, yani sizin ziyaret edip tanıtım/sunum yapacağınız kişinin firmadaki konumu da çok çok önemli. Özellikle satın alma kararı verebilecek veya bu konuda yetkili olan biriyle görüşmeniz süreci hızlandıracaktır.