Home Ofis Çalışma Şekli

homeofis_galamedia_homeofficeBu günkü yazımda sizlere Freelance, Home Office çalışma şekli yöntemlerinden bahsedicem.

Öncelikle ben yaklaşık 1 senedir evden çalışıyorum. İlk başlarda sanal ortamda kendiliğinden oluşan bir müşteri kitlem oldu ve bu işte para kazanmaya başladım. Şimdi ise hem kendimi hem de işim tam olarak olmasa da kısmen freelance çalışma şekline göre düzenliyorum. Geçenler sevdiğim bir web sayfasında okumuş olduğum bir röportajda evde oturarak Amerika da yaşayan bir Türk’ün gittigidiyor aracılığı ile binlerce Türk müşterisinin oluştuğunu okudum. Tabi ki bu benim yapmış olduğum iş gibi değil. Gerçekten çok dürüst bir ticaret yapıyor makalede söz edilen bayan. Mutlaka sizlerinden BU röportajı okumanızı istiyorum. Kim bilir beklide yeni bir iş alanınız olur.

Home ofis çalışanların bir sorunu müşterilerimize evde çalışıyoruz dedimizde bizleri pijamalarımızla bilgisayar başında pinekleyen insanlar olarak görüyorlar. Yurt dışında baya yaygın olan bu çalışma şekli Türkiye de daha yeni yeni ön plana çıkmaya başladı. Peki müşterilerimize home ofis freelance çalışmamızı söylemeli miyiz? Bu konuda dürüst olmalıyız . Tab iki merhaba ben murat evde oturarak site yapıyorum yuvarlanıp gidiyorum şeklinde değil. İlk etapta kendinizin işinizde ne kadar başarılı odlunuzu müşterinize ispatlamanız gerekmektedir. Artık hizmet alınacak insanlar gerçek alacakları hizmete bakıyorlar ve sizden en faydalı şekilde yararlanmak istiyorlar. Kendiniz tanıttıktan sonra işinizi ne kadar iyi yapınızı müşterinize örneklerle anlatıp artık müşterinize güven sağladığınızı hissettikten sonra freelance çalışma şekliniz daha açıklayıcı bir şekilde aktarınız zaten neticeyi ve tepkisini dakikalar sonra ılıcaksınızıdır.

Müşteriniz gözünde ciddiyet kazanmak için önemli olanlardan bir tanesi de ulaşılabilirlik. Büyük firmalarda çalışma saatler genelde sabah 8 akşam 6 ve daha büyük yerlerde müşteri hizmetleri için  4 5 saat daha hizmet veriliyor ama müşterilerin %80 ni bu şikayetten yakınmaktadır. O yüzden telefonunuz her zaman açık olsun ve telefonu atçınızda varsa çalıştınız firmanın ve kendi isminizle açınız. Evde her hangi bir durumdan telefonla görüşecek durumda değilseniz müşterinizin telefonunu cevaplayıp 5 10 dakika içerisinde döneceğinizi söyleyiniz ama işiniz bittiğinde mutlaka arayınız. Telefonu açıp “kedim açık kalan pencereye doğru koşuyor ben sizi birazdan arayayım” derseniz o işi o an kaybetmişsiniz demektir.

Şık bir kartvizitiniz olsun ucuz ofsetlerde yapılan kebapçı kartvizitleri gibi değil sizi ifade eden bir tasarımı ve ciddi bir duruşu olsun. Çalışmalarınızı yayınladığınız bir web sayfası mutlaka olsun sürekli  güncel tutun ve çalışmalarınızı dikkat çekici bir şekilde yayınlayın flash bir sistem olabilir. Ve online iletişimde yeni müşterileriniz için verimi olacaktır. Web sayfanıza yayınlamanız için sertifika edinmeye çalışın müşteriye güvrn sağlama konusunda sizi bir adım öne alacaktır.

Son olarak müşterilerinizle şık mekanlarda buluşun. Giyiminize özen gösterin parmak arası terliğinizi giyip giderseniz olumsuz sonuç ılıcanıza emin olabilirsiniz…