Home Ofis Nedir?

Bulunmuş olduğumuz ev ortamını ofis olarak kullanmaktır. SEO, olarak genelde “Home Ofis” olarak çıkmaktadır. Özellikle serbest olarak çalışanların en çok tercih ettiği çalışma şeklidir. Bu çalışma şekli her ne kadar cazip görünse de bizlere, bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Avantajları

Sabahları erkenden uyanma zorunluluğunuz olmaz istediğiniz saatte çalışmaya başlayabilirsiniz. Başınızda bir yönetici olmadan, rahat ve özgür olarak çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bugün ne giyineceğim derdi olmaz, rahat ev kıyafetleriniz ile çalışabilirsiniz. Erkekler için her sabah tıraş olma sıkıntısı, kadınlar için makyaj yapma, kuaföre gitme sıkıntısı olmaz. Ayrıca evde çalışarak bu masraflarınızda tasarrufta sağlamış olursunuz. Eğer bir şahıs şirketiniz varsa evinizi ofis olarak gösterdiğinizde su ve elektrik masraflarınızı gider olarak gösterebilirsiniz. Ayrıca hem işyeri hem de ev kirası olarak ekstra kira ödemek yerine tek bir yere ait kira ödersiniz.

Home Ofis

Evden çalıştığınızda aileniz ve arkadaşlarınız, çocuklarınız ile daha çok zaman geçirebilirsiniz ve kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Evden çalışmak sizi gereksiz enerji kaybından ve ofis telaşından, zorunlu muhabbetlerden, dedikodulardan da korur.

Dezavantajları

Sabahları, çalışma amacı ile uyanıp ofise gidildiği için çalışma saatleri daha düzenli olur ve ofis ortamı masa, sandalye, iş arkadaşları da çalışmanın bir parçası olarak insanı çalışmaya güdümler. Ofis ortamında sosyalleşme daha etkindir.

Ev ortamında belirli bir programa uygun olarak çalışılmazsa zaman kaybı fazla yaşanır ve esneklikler çalışma saatlerini uzatır, verim alınamaz. Ayrıca sürekli iş başında olmakta evde bizden ilgi bekleyen ailemiz ve çocuklarımız varsa bunu olumsuz olarak etkileyebilir.

Evden çalışıldığında birçok şey dikkatinizi dağıtabilir, dikkat dağınıklığı ve algı sorunu yaşayabilirsiniz.

Sonuç itibari ile Home ofis çalışmanın avantaj ve dezavantajları kişiye göre değişmektedir.