İçerik Yazılım Sistemi Nedir?

  • Anasayfa
  • İçerik Yazılım Sistemi Nedir?

İnternetin günümüz koşullarında bir hayli yaygın olduğu aşikar bir durum haline gelmiştir. Gün geçtikçe hayatımızın her alanına girmeye başlayan internetle birlikte bir çok iş ve sistem uygulamalası da gözümüzün önüne ilişmeye başladı.

Temel olarak ele alacağımız içerik yazılım sistemi nedir? konusu aslında göründüğü kadar karmaşık değildir. İçerik yazılım sistemi kısaca, web sitelerinin yönetildiği alan olarak adlandırılabilir. İngilizce açılımı CMS – Content Management System olan içerik yazılım sistemi, gün içerisinde defalarca girdiğimiz internet sitelerinin yöneticileri tarafından kontrol edilen, gerekli güncellemelerin sağlandığı bir bölümdür.

İçerik Yazılım Sisteminin Amacı Nedir ?

İçerik yazılım sisteminin en birincil amacı öncelikle web sitesinin günlük güncelliğinin sağlanması, makale oluşturulması, kullanıcılar, reklamlar, web site analizi, sitenin genel ayarları, video, fotoğraf ve banneler gibi bileşenlerin kontrol edilmesidir.

İçerik Yazıllım Sistemi Çeşitleri Nelerdir ?

ECMS (Enterprise CMS) – Genel olarak şirketler tarafından kullanılan sistemlere ECMS (Enterprise CMS) adı verilir. İçeriğinde belgeler, operasyon ve şirket kayıtları, personel bilgileri gibi bileşenler bulundurabilir.

WCMS (Web CMS) – Basit arayüzü sayesinde kolay kullanılabilir bir sistemdir. Bilgiler HTML olarak uplad edilebilir. Ancak çok fazla bilgiyi depolayamaz.

DMS (Document Management Systems) – İçerisinde resim arşivi, elektronik döküman gibi verileri bulundurabilen dosya içerik sistemidir.

MCMS (Mobile CMS) – Mobil cihaz ve akıllı telefon ve PDA’lar için yapılandırılan bir sistemdir.

CCMS (Component CMS) – Bileşenleri yönetmek için kullanılan sistemdir.

MCMS (Media CMS) – Medya içeriklerini (Film, Resim, Müzik) yönetmek için oluşturulmuş medya sistemidir.

Neden İçerik Yazılım Sistemi Kullanılmalıdır ?

İçerik yazılım sistemi, web sitenin yönetilmesi konusunda size bir hayli kolaylık sağlayacak bir birimdir. Bu sistemin en büyük avantajı herhangi bir kod bilgisine gerek duymadan dinamik web sitelerini yönetebilmenizi sağlamasıdır. Kolaylığı sayesinde sitenize içerik eklemeniz, sayfalar, menüler, kategoriler oluşturmanız sadece bir kaç dakikanızı alacaktır.

Eğer ki bu sistemi kullanmak istiyorsanız hemen yazılım firmanıza başvurarak kendinize özgü bir içerik yazılım sistemi isteyebilirsiniz. Böylelikle hem zamandan tasarruf etmiş hem de daha kaliteli bir yükselişe başlamış olacaksınız.