İlk Kez Kamp Yapacaklar

Gerek ucuz bütçeli tatiller için gerekse farklılık yaşamak isteyenlerin gözdesi bir sahil kenarında ya da ormanda kamp yapmaktır. Bu yazıda ilk kez kamp yapacaklara bazı tavsiyeler verilecektir.

Yer Seçimi

Kamp yapmak için kişisel bahçeler ve koruma alanları hariç hemen hemen her yer sizin mekanınız olabilir. Fakat bu kadar özgürlük elbette ki sizin için bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Ormana yapacağınız bir kamp size vahşi hayvanların yaklaşması için fırsat verecektir. Yine arazi yapısı tam olarak bilinmeyen bir yere kamp yapmak da kamp yerinize kayaların düşmesine varacak olan tehlikeli bir seçim olacaktır. Bataklık yakınına kurulan bir kamp alanı sizi sivrisineklerle uğraştırıp tüm tatil sevincinizi alt üst edecektir. Bu nedenlerden dolayı kamp alanı olarak belirlenmiş alanlarda kamp yapmak sizin güvenliğiniz için önemlidir.

Çadır Seçimi

İlk kez kamp yaptığınız zaman şüphesiz ki sizi en çok zorlayan şeylerden biri kamp çadırınızı alana kurmaktır. Bunun için internetten bulduğunuz videoları izleyerek yardım alabilir veya kolay kullanımlı çadırları tercih edebilirsiniz. Çadır malzemenizi seçerken su geçirmez materyalden yapılmasına dikkat edilmelidir. Çadırın herhangi bir yerinde yırtık ve aşınma olmamalıdır. Bu mağazada portatif çadır altı minderlerini bulabildiğiniz gibi bu minderleri kendiniz de temin edebilirsiniz.

Besin İhtiyacı

Besin ihtiyacınızı karşılamak kamp alanında barınmadan sonra en önemli ihtiyaçlardan biridir. Kamp yapacağınız süreye ve duruma bağlı olarak hazır gıdalar da temin edebilir ya da bunun yerine mutfak tüpü getirip yemek yapabilirsiniz. Odun toplayıp kamp alanında belirtilen yerlerde ateş yakıp yemek yapmak da sizin isteğinize bağlıdır. Yanınıza mutlaka bir termos almalı ve suyunuzu bunun içinde muhafaza etmelisiniz.

Enerji İhtiyacı

Geceleri aydınlatma için mini şarjlı spot ışıklarını alabilir ya da kamp ateşi yakabilirsiniz. Mini güneş paneli olan PowerBankler ile telefonunuzun şarj ihtiyacını giderebilirsiniz.